Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Lun Dec 18, 2017 07:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Suzeta sau degetelul?
MesajScris: Lun Sep 19, 2005 11:45 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Hmmm, mare dilema!

fata mea n-a suportat suzeta nici 5 minute de cand s-a nascut. Am incercat dar....n-a fost chip. Acum ce-i drept isi suge degetelul mare de la mana stanga cand adoarme sau cand ii e foarte foame. Si de vreo cateva zile il roade din cauza unui dintisor care nu mai iese. Unul a iesit dar celalat inca nu vrea. In rest nu sta deloc cu el in gurita.

Problema mea e ca mi-a sarit in cap toata lumea ca vai ce-o sa patesc cu ea, ca se va duce la scoala si tot isi va suge degetul , ca n-o sa o mai dezvat in veci...etc. Specific ca ii dau jucari de ros pt. dinti, ca ii scot delicat degetelul din gura cand doarme sau o vad dar.....continua.

E chiar atat de grav? Are 7 luni jumate.

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 19, 2005 12:08 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Noi suntem cu suzeta si la fel patesc, imi sare lumea in cap sa i-o dau jos. Dar nu adoarme fara si nici chef de teste n-am. Daca e treaza si o vede si-o baga singura in gura, noaptea e teroare insa daca o pierde ca trebuie sa i-o pun eu....
Banuiesc insa ca nu le-om marita cu ceva in gura :oops: asa ca sper ca vom scapa de acest obicei. Din cate stiu eu cica ar fi totusi de preferat suzeta degetului.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 19, 2005 12:18 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Lui Ruben nu i-a placut de la inceput suzeta. Asta si pesemne pentru ca fiind la terapie intensiva si eu neavand destul lapte, a primit cam toate mesele pe zi din biberon. Asa ca, cum din suzeta nu iesea nimic, o scuipa imediat. Am mai incercat eu cand l-am luat acasa sa-i dau suzeta, dar nu i-a placut din nou asa ca n-am mai insistat. Cel putin nu trebuie sa-l dezvat de ea. in schimb isi suge degetele nevoie mare! Chiar si trei o data!

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 19, 2005 13:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Patricia e cu suzy si mie imi sare lumea in cap pt. ca are suzeta.............da' am invatat sa nu mai imi pese. Fata nu e dependenta de suzy, totusoi o tine cand o dor dintii sau e sucita........ Neeww, eu zic ca nu e nici o tragedie nici cu suzy nici cu degetu'.....Sunt lucruri firesti. Copilul trebuie sa se refugieze in ceva....
Cornelia, e prea micuta fetita si oamenii aia care s-au luat de voi nu stiu prea multe despre psihologia copilului. Poti sa incepi sa -i explici ca nu e frumos cu degetelul in gura si in timp, ma refer la cateva luni, va intelege si daca va fi pregatita se va lasa de obicei.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 19, 2005 16:30 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

cornelia,

am scris un articol si e pe site NN cam cum e cu suzeta, degetul sau...orice altceva!
citeste-l!

si nu mai lasa lumea sa iti sara in cap!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 19, 2005 21:53 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Cristina, saru mana. Am citit. In mare parte stiam.Dar cand toata lumea iti zice ca esti nebun...incepi sa te intrebi daca nu au cumva dreptate.

Dar ...dupa articolul tau parca am inceput sa-mi fac procese de constiinta ca imi las fata sa doarma singura, pentru ca ea suge degetul cand trebuie sa adoarma, chiar daca sunt langa ea. Pai eu o mangai sau o tin in brate pana adoarme....de ce e lipsa de afectivitate? :cry: Iar ziua ne pupam si ne jucam si ne "giugiulim" toata ziua..... :cry:

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 20, 2005 07:11 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Nu, nu-i lipsa de afectivitate asa cum o intelegem in limbajul de zi cu zi...uite! mai citeste si articolul cu "simtul tactil" care-i "pe prima pagina" acum- vei vedea ca degetul este supt inca din ...burtica mamei! Tocmai de aceea, atunci cand avem ceva, ne simtim fragilizati (chiar si adulti) adoptam pozitia fetala si dugem un deget la gura (nu neaparat in gura!). Sau mestecam guma de mestecat, sau fumam...
Puiuta ta frumoasa, cu somnul ei linistit cu tot ( :lol: ), se apropie de varsta de 8 luni, varsta la care psihologii spun ca apare angoasa de separare: incepe sa devina (in limita posibilitatilor functionarii psihismului ei, de 8 luni) "constienta" de separarea de obiectul afectiv (mama, adica ...tu!). Adica incepe sa devina constienta de competentele sale (incepe sa mearga) si de ce avantaje ii aduc acestea - pe de o parte - si de rezultanta acestora - separarea de tine! Si atunci, desi vrea sa fie independenta, este "speriata" ca aceasta independenta atrage si privarea de iubirea ta! Tot ce trebuie sa faci tu este sa o incurajezi sa faca tot ce poate face ea! Si sa o asiguri ca te vei intoarce langa ea sau ca se poate intoarce langa tine...oricand si orice ar face! Transforma orice "regasire" in explozie de bucurie, astfel incat ea sa poata inregistra evenimentul in informatie si sa o "scufunde" in subconstient. Inclusiv daca te intorci de la bucatarie! Sau de la cumparaturi. Si spune-i de fiecare data cand si unde te duci! Si ca te intorci, pentru ca o iubesti! ...
Cornelia, acestea sunt ritualuri de trecere normale, borne in dezvoltarea individului! Daca fata ta inregistreaza ca esti prezenta langa ea cand are nevoie, va avea un atasament sigur si va avea curajul sa exploreze. Si va mentine, ca noi toti, un gest de suctiune al degetului atunci cand se va simti usor insecurizata. Atat! Cazurile in care copilul suge degetul sau altceva (orice) pana la varste mari 6-7 ani...acelea sunt un pic mai complexe, dar este vorba de acelasi lucru...de fapt, ceva mai grav, acolo putem vorbi de o patologie a relatiei mama-copil. Dar nici atunci!

Ca o tema de reflectie: cam la cate luni se naste copilul? :D de ce fix in jurul varstei de 8 luni bb-ul are aceasta angoasa de separare? :lol:

lasa Cornelia copiluta sa faca ce poate face ea! Si...iti mai spun o data: nu mai lasa oamenii sa te inebuneasca... :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 20, 2005 08:21 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Multam' fain Cristina!
Stii tocmai ma uitam si zambeam zilele astea din cauza Alexandrei, care de vreo saptamana, se joaca ce se joaca, sau merge ce merge cu premergatorul si fuge repede la mine si isi intinde manutele sa o iau in brate! :lol: Este exact ceea ce imi spuneai tu despre frica de separatie. La fel face si in carucior. Din cand in cand se intoarce sa vada cine il impinge. Parca ar vrea mereu sa se asigure ce sunt acolo.
Mai rau este ca si noaptea face lafel pana adoarme profund. In prima ora, hai primele 2 ore, se mai trezeste, ridica capul si daca nu ma vede se pune pe mataiala. Fug la ea, o pup si se culca la loc...dar parca tot o forma de control este si asta.
Of, mi-e asa de mila de sufletelele astea mici carora le e teama de asa de multe lucruri pentru ca nu constientizeaza inca ca mami si tati sunt acolo tocmai ca sa-i apare, sa-i iubesca si sa-i ocroteasca....Hahahaha, iar cand se fac mari , vor atat de multa independenta incat orice gest de ocrotire al tau e deja sufocant! Of....copiii astia! :D

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 28, 2005 13:18 
Neconectat
Oracol
Oracol

Al meu are 11 luni acum. Nu i-a placut niciodata suzeta fiindca nu curgea nimic din ea. Iar de degetel s-a dezvatat repede, din acelasi motiv :D Sa vedem insa cum il vom dezvata de biberon ca ii place prea mult...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 28, 2005 21:30 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Luandu-i o canita cu capac alungit? :lol:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]