Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
* Autentificare  regulament Regulament    * FAQ    * Căutare
Acum este Lun Sep 22, 2014 07:12

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Probleme la servici
MesajScris: Vin Aug 01, 2008 10:26 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Ma enereveaza la culme ce-i la care sunt angajata.De ce?Pt ca sunt gravida in 12 saptamani am probleme cu sarcina si ei nu vor sa-mi respecte drepturile,nu doar mie ci si la o colega care e tot gravida si e internata in spital acum,i-au spus ca o dau afara daca nu aduce concediul medical la lucru ceea ce nu e posibil, dupa cate stiu eu,pana nu te externeaza.Sunt si eu in medical am amenintare de avort si mi-au spus ca ma dau si pe mine afara daca nu duc cocediul in max 48 ore de la eliberarea lui. :evil:
Ce spuneti de asta?

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 01, 2008 11:03 
Neconectat
Oracol
Oracol

Pai situatia este fff nasoala. Scuza-ma dar unde lucrezi? Nu au voie sa te dea afara, suna la protectia omului. Cei care se ocupa de drepturile angajatului... Pe bune, si reclamai... asa oameni nu am mai intalnit, zau. Viata copilului tau este mai importanta decat un job de 2 bani...

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 01, 2008 11:13 
Neconectat
Oracol
Oracol

Anca, din pacate, din cate stiu eu, concediul medical trebuie dus intr-adevar in max 48 de la eliberare. De regula, cand te imbolnavesti intr-atat incat sa nu mergi la servciu mergi la medic, acesta iti elibereaza un certificat medical pe care il prezinti la locul de munca, dupa care ramai acasa sau in spital, pentru tratare. La iesirea din spital iti elibereaza doar un bilet de externare, nu ala se prezinta la serviciu!
Vezi ca pentru iminenta de avort este un concediu anume, care se poate lua pe termen mai lung, mi se pare, cu plata de 75 % din salariu. Iar pentru spitalizare medicalul se plateste suta la suta din cate stiu, daca este eliberat certificat de concediu pentru urgenta medicala.
Succes si ai grija de bebe! #::h1 #::h1

Evitati posturile care contin doar "Subscriu", "De acord", "Lol" si altele de genul acesta, care in fond nu spun nimic! E preferabil sa emiteti si o parere proprie, in ideea unei comunicari mai de substanta.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 01, 2008 12:38 
Neconectat
Moderator
Moderator

Concediul medical trebuie dus rapid - dar nu e obligatoriu sa-l duci tu personal! il poate duce si sotul, sau chiar o prietena/colega etc.
N-are nici o legatura cu externarea!
In mod normal se considera ca primesti concediul medical de la medicul care te supravegheaza, si care te trimite la internare; daca nu e asa, trebuie sa-i spui medicului in momentul internarii ca esti angajata si ai nevoie de concediu medical! ...evident ca de multe ori intreaba medicul, dar daca el omite/uita, trebuie sa-i spui! (poate-si imagineaza omul ca nu lucrezi, ca mai esti la scoala/faculatte sau alte variante in care n-ai nevoie de concediu medical)

Nu pune la suflet...or fi avut oamenii ceva experiente nasoale cu angajati care s-au prefacut a fi bolnavi si cand colo nici urma de concediu medical ...si stii cum zice romanul, cand de arzi cu ciorba sufli si-n iaurt!
(dar sa nu te superi pe mine, daca asta e singura lor problema, ca vor sa le duci concediul medical, si in rest n-au nimic de comentat/amenintat ... mie mi se par rezonabili)
Si eu m-am enervat mult timp cu atitudinea sefilor pentru care nu exista prezumtie de nevinovatie pentru angajati si trebuie sa le demonstrezi cu probe de necontestat ca esti om normal si onest ...dar dupa cativa ani, cand am aflat mai multe despre unii colegi ...aproape ca am ajuns sa-i inteleg pe sefi :? (nu chiar...dar le-am acordat circumstante atenuate).

Mai trebuie sa intelegi un lucru: orice zice legea, pe angajator il incurca sa-i ramana 1 sau multi angajati pe care se baza in concediu pe termen lung; si reactia instinctiva la multi este de a vedea doar problemele lor, uitand ca e normal si angajatul n-are absolut nici o vina, si nici nu fae copii doar ca sa scape de sarcinile de servici ...si-atunci se enerveaza ca nu stiu cum o sa se descurce fara tine si se razbuna pe oricine le iese in cale, inclusiv (sau mai ales) pe tine. Nu-i frumos si nu-i normal, si daca omul are un gram de inteligenta (sau are si el copii nu prea mari) se abtine ...dar sunt reactii foarte foarte frecvente.
(iti spun asta doar sa stii si sa n-o iei personal, ci sa incerci sa ignori orice fel de atitudini negative/rautacioase)

Vezi exact ce vor sefii tai, du-le hartogariile pe care le vor si ce le mai trebuie prompt (cat mkai repede posibil, inainte de termenul limita), ...incearca sa-i anunti din timp despre intentiile tale, despre evenimente previzibile (ex: cam cand e data nasterii si de cand intentionezi sa ramai in concediu, cat timp intentionezi sa ramai in concediu - 2 ani sau mai putin - etc) si va fi ok. Asigura-te ca tu iti indeplinesti obligatiile legale si atunci n-au cum sa te dea afara - si daca o fac esti protejata de lege si ai dreptul la despagubiri.

Stiu ca atunci cand esti tratata aiurea nu-ti vine sa fi civilizata si sa le dai informatii mai mult decat prevede legea, ca sa-i ajuti sa-si planifice ei activitatile...dar mai bine aplici principiul "ce tie nu-ti place altuia nu-i face" decat sa le raspunzi cu aceeasi moneda, mai ales daca ai de gand sa ramai la acel loc de munca si dupa concediul de maternitate/cresterea copilului. Vor aprecia (chiar daca n-o arata acum) si va fi ok.

#-:p1 si te asteptam cu vesti bune!
sa fi cuminte, sa asculti ce-ti spune medicul si sa treci cu bine de orice probleme care apar in aceasta perioada!

Imagine

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Cat timp petreceti la serviciu?
MesajScris: Mar Oct 21, 2008 14:22 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Nu am stiut cum sa formulez titlul subiectului,dar pana la urma care este esentialul?
Ce fel de serviciu aveti? Unul solicitant, adica multe ore de munca si stat putin cu copilul sau unul mai lejer din punctul de vedere al timpului?
De ce va intreb? Pentru ca eu sunt in mare dilema. Eu inca mai stau acasa cu Rebecca pana in martie, dar as putea sa ma angajez intr-un loc mult mai bine platit, dar care cere timp, adica de la 9 la 18, 19, chiar 20. O munca in care nu mi-as practica meseria mea. Sau sa merg la serviciu de la 8 la 16, prost platit, dar in care imi practic meseria. Cu toate ca la acest serviciu, voi merge si de la 12 la 20, 2 saptamnani pe luna.
Nu stiu ce sa fac. Suntem singuri in oras, doar eu si sotul si ne-am descurca greu cu fetita. Nu stiu daca merita sa-mi sacrific timpul pentru bani si nu sa stau cu copilul meu.
E o decizie grea, la care mai am timp sa ma gandesc dar mi-ar placea sa stiu voi ce parere aveti sau ce servicii.

Ultima oară modificat de bulinutza_ pe Mar Oct 21, 2008 15:52, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 21, 2008 14:27 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

nici eu nu petrec prea mult timp cu alesia,am program de la 9-16,ajung la 17 sa o iau de la gradi si de la ora aia pana la 21 cand se culca stam impreuna,si weekendul....in viata trebuie sa facem si sacrificii.... #-:p1

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 21, 2008 15:31 
Neconectat
Moderator
Moderator

8 ore 2 schimburi :(

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 21, 2008 18:50 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

luni-vineri de la 8 la 16 ,zilnic dar daca e nevoie stau cate ore trebuie sa stau,chiar si in we daca se cere.Norocul meu este ca pana la serviciu nu am decat 100 m,asa ca in zilele in care nu sunt f.ocupata la serviciu pot trage o fuga pana acasa sa vad ce face puiul cel mic.
Bulinutza,inceputul e greu dar nu poti sta prost platit, depinde cate ore trebuie sa stai in plus si daca sunt platite si acelea(la mine nu sunt platite) si daca iti place domeniul in care vrei sa te angajezi...sunt multi "daca",pana la urma numai tu poti decide.

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 22, 2008 14:12 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Inteleg ce spuneti fetelor, dar eu acceptand acel loc de munca automat as renunta la specializarea mea, la ceea ce am facut 4 ani de zile la facultate. Statutul meu ar avea de suferit. Si de aceea nu ma pot hotari. Merita sa renunt la meseria mea( si recunosc ca mi-am gasit greu loc de munca ca psiholog, in Alba Iulia), care e prost platita si sa fac cu totul altceva pentru mai multi bani si mai putin timp petrecut cu familia? Inca nu sunt hotarata, toti imi spun sa las banii si sa-mi practic meseria. Inca nu stiu, sunt tare dezorientata.

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 22, 2008 14:37 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

De cand am nascut, mai mult acasa........asa ca biroul poate sa mai astepte :lol:

Sus
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]