Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Lun Dec 18, 2017 07:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Scoica/Scaunelul pentru masina
MesajScris: Sâm Feb 28, 2009 17:33 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

fetelor ati cumparat scaun auto pentru bebe? spuneti-mi si mie va rog ce trebuie sa urmaresc atunci cand il cumpar.cum se fixeaza? de bancheta sau cum?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 28, 2009 18:01 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

:lol: :lol: :lol:
-si eu am cumparat un scaun pt. Robert dar nicidata nu la-m folosit
:lol: :lol: :lol:

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 28, 2009 18:01 
Neconectat
Oracol
Oracol

Cel mai bine e sa mergi la un magazin pt ca cei de acolo iti pot expune comparativ ce ti se potriveste cel mai bine.
Eu pana la aproape 1 an am folosit landoul- care la carutul cumparat de noi avea spatarul rabatabil si era folosi si pe post de "scaun auto", apoi am cumparat un scaun de masina recomandat la peste 9kg-me, dar care se modifica si poate fi folosit pana la 36kg-me.
Este foarte important sistemul de prindere- se fixeaza cu centurile de siguranta de la bancheta din spate- recomand sa mergi cu masina cand il cumperi si sa-l probezi si poate cei de la magazin ti-l si fixeaza ca de obicei se pricep.
Am cautat sa aibe husa detasabila sa se poata spala.
Este recomandat ca la copii de pana la 10kg pozitia scaunului sa fie contrara sensului de mers, abia dupa aceasta greutate scaunul se fixeaza in directai de mers.
Bb al tau cate kg-me are?
Caruciorul este fara scoica?
Asta este modelul ales de noi
http://www.piccolino.ro/p-cam-159551-sc ... tion-verde

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 28, 2009 23:24 
Neconectat
Oracol
Oracol

Membru de baza al comunitatii Brasov cu 2395 de posturi.

it recomand din tot sufletul sa alegi un scaun de masina...am preferat sa imi aud copilul ca plange in scaun un pic, decat in caz de vreun accident (si is destui nebuni pe sosele chiar dc te feresti tu...si am circulat destul) sa o vad proiectata prin parbriz...sau mai stiu eu ce
la ce sa te mai uiti? pe langa ce a spus alina?
-husa sa fie dintr-un material care sa nu se incinga.. (eu nu am fost atenta si am stricat un prosop-l-am tait ca sa scot bretelele - pe care l-am pus pe scaun toata vara)
-sistemul de prindere tine si de tipul de masin pe care il ai. de ex masinile noi au isofix si iti trebuie sa iei un scaun cu sistem isofix (e un sistem de prindere direct in bancheta). eu nu am reusit sa imi i-au o astfle de masina si am scaunul prins cu centura de siguranta.
-sa stea bb comod in el ( eu am luat din carefour si efectiv am pus=o pe Daciana scaun si am vazut dc e ok, dc se simte bine ). e clar ca nu o sa fei comod sa stai intr=-un singur loc timp de 3-4 ore.... :?
-atentie la chingile cu care sa prinde copilul (gen masini de raliu)- sa prinda copilul bine
- atentie pt cate kg este. eu am ales de la 0-18 kg....
:lol: :lol: :lol: :lol: pana face fi-mea 18 kg cred ca o sa il tot tin....

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 03, 2009 15:06 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Claudia, ai dreptate cu scaunul de masina. trebuie pus copilul in le. Vorbescdin experienta.
Saptamana trecuta am avut un accident in lant. Denisa, fata cea mica, era in masina mea, in scaun, iar Bianca, fata cea mare era in masina parintilor mei. Nu era in scaun, ca tocmai statea pe olita in masina. Eram opriti unu dupa altul si a venit un dobitoc si ne-a facut raf masinile. denisa n-a patir nimic, dar Bianca a cazut intre scaunele din fata. Noroc ca sora mea era langa ea si a prins-o si nu s-a lovit. Doar si-a muscat limba. Insa sperietura a fost groaznica pentru ea. De mine nu mai vorbesc. Si ca sa iti dai seama de gravitatea accidentului, masina tatalui meu e praf. Am adus-o acasa pe trailer si e dauna 100%. Acum asteapta sa ii dea banii pe ea si sa vada cum face, de unde mai scoate, sa isi cumpere alta.

Asa ca, fetelor, folositi scaun de masina pentru copii. In functie de varsta, greutate... Eu nu am o marca anume de scaun. E chiar no name. Dar imi stiu copilul in siguranta, acolo, legat in centuri.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 03, 2009 15:36 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Uite aici s-a mai discutat despre scaune auto. si eu m-am interesat la vremea respectiva si am scris acolo parerea mea.
http://forum.nou-nascuti.ro/viewtopic.p ... 5&start=50

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 18:39 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Si noi folosim scaunul auto insa care ne da mari batai de cap.Eu am un copil ffffffff rasfatat(nu-i o mandrie ) care nu sta nici 5 min in loc.Cand mergem cu masina ducem lupte mari cu el sa stea in scaun , lupte pe care le cam pierd.Poate stie careva vre-un truc cu care sa-l pacalesc :(

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 06, 2009 12:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu am pus-o pe Lumi prima data in scaun pe la 10 luni, pana atunci nu am plecat cu masina, decat distante foarte mici. Si ea plangea cand o asezam in el, dar ii dadeam cate un biscuit (abia descoperise biscuitii) si se linistea imediat. E drept ca in maxim 5 minute era si adormita si se trezea abia cand se oprea si masina. Ea si acum la 3 ani tot in scaunel sta si daca mergem pe distante mari, adoarme in el.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Scoica/Scaunelul pentru masina
MesajScris: Mie Iul 01, 2009 21:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

am vazut odata o emisiune in care erau testate scaunele de masina pentru copii.
am ramas ingrozita cand am vazut cum papusile pentru testare se stalceau intre scaune sau se izbeau cu capul de geam lateral. Groaznic mai este si faptul ca din 10 scaune testate doar doua-trei au fost considerate bune :cry:
asa ca aveti grija ce alegeti !!!

Imagine

Sus

Subiectul mesajului: Re: Scoica/Scaunelul pentru masina
MesajScris: Joi Feb 04, 2010 22:07 
Neconectat
Moderator
Moderator

Pana la ce varsta se folosesc scaunele de masina?
Pentru vladut care are acum 3 ani jumatate sa-i mai cumparam scaunel acum? noi neavand masina cand s-a nascut ci abia acum am achizitionat-o, ma tot gandesc daca trebuie sa nu si vorba voastra ce ar trebui sa faca scaunul de masina? in afara de centuri?
Oricat ar merge sotul incet cu masina tot trebuie facut ceva, nu?

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]