Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Dum Feb 18, 2018 05:11

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 16, 2007 22:54 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Isabela, sa iti dea Dumnezeu tot ce iti doresti, sarcina usoara si copii sanatosi! Cat despre optimism, asa e la toate mamicile..pana in ultimele luni, cand o sa ai tot felul de ganduri :lol: Sper sa trecem impreuna prin toate etapele sarcinii, aici. #-:p1

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 18, 2007 10:55 
Neconectat
Moderator
Moderator

aici un articol despre nasterea acvatica: http://www.121.ro/articole/art4233-nast ... atica.html

Din Regulamentul forumului: Evitati posturile care contin doar "Subscriu", "De acord", "Lol" si altele de genul acesta, care in fond nu spun nimic. E de preferat sa emiteti o parere proprie, in ideea unei comunicari mai de substanta.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 25, 2007 10:58 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

A anuntat Ironel Columbeanu ca vrea sa sponsorizeze Elias pentru o sala de nasteri subacvatice. Acum cine stie cand o fi gata?

Sus

Subiectul mesajului: Unde pot sa nasc IN APA?
MesajScris: Vin Aug 01, 2008 10:41 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut.Nu stiti daca la noi se practica asa ceva?Mai ales in Tinisoara?Sunt si eu insarcinata in12 saptamani si m-ar interesa auzind ca e mai usor.Eu sunt din Tm daca ma puteti ajuta cu o adres,ceva,mai ales din tm,v-as fi recunoscatoare.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 01, 2008 12:46 
Neconectat
Moderator
Moderator

In Timisoara nu.
In Romania da, langa Brasov (la Victoria...sau ceva de genul).
A nascut o cunostinta la ei, in apa, in aprilie; daca vrei te pun in contact cu ea (cred ca am adresa ei de mail pe undeva).
E nasol ca nu poti pleca incolo cand incepe travaliul, ca e prea departe; ea si-a programat un sejur de 3 saptamani cu sotul in zona Brasov-ului, sa fie sigura ca va fi la timp acolo - si bine a facut, ca bebe a venit cu 1-2 saptamani mai devreme.
E nasol, ca si costa ..parca undeva la 800-1000 euro, dar asta include tot, inclusiv cazare, cred ca si pentru sot, pentru cateva zile, si in rest nu mai dai absolut nimic si ai asigurat totul pentru tine si bebe. (si pana la ruma daca nasti aici intr-o maternitate, in conditii mizere, tot ajungi sa platesti destul de mult, chiar daca nu tot atat)
Iar despre nasterea propriu-zisa...cand s-a intors mami acasa si am intrebat-o cum a fost a ras si a zis ca daca se poate naste asa, ea e dispusa sa mai faca 10 copii, fara nici o retinere ...de unde deduc ca a fost foarte ok.
O problema ar fi ca nu stiu ce dotari/echipamente si posibilitati de interventie au in cazul in care apar complicatii ...

Dar: daca vrei (daca te intereseaza optiunea, tinand cont de locatie si distanta fata de Tm), ma interesez, sau te pun in contact cu persoana respectiva si poti merge/da un telefon sa afli mai multe detalii direct de la sursa.

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 02, 2008 19:26 
Neconectat
Dependent NN

Anca,sa-ti traiasca burtica! #-:p2 Sa ai o sarcina usora,fara evenimente negative pentru ca totul trebuie s decurga perfect normal ca sapoti beneficia de o nastere in apa.Ai grija de tine si de bebe! #-:p1

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 23, 2008 09:58 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

mie nu mi-ar place sa nasc in apa...sa stiu ca nasc si cand ies de acolo vad o balta plina de sange....si in plus,apa stimuleaza hemoragiile ...mie imi pare inca periculos ptr.mine ca mama,caci ptr.copil am auzit ca este mai usoara asa trecerea din burtica in apa,decat pe uscat la aer...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 09:40 
Neconectat
Administrator
Administrator

De foarte multa vreme nu se mai scrie pe forum despre nasterea in apa. Probabil pentru ca se intampla atat de rar. Azi am primit un mail, un comunicat de presa si am sa-l adaug aici pt ca sunt convinsaca va intereseaza.

București, 7 iunie 2009: Primul bebeluş născut în apă, a venit pe lume joi, 4 iunie
2009, la ora 21:08, la spitalul de obstetrică şi ginecologie Regina Maria. Băieţelulde 2950 grame şi 49 de centimetri se află într-o stare perfectă de sănătate. Medicul care a asistat naşterea este dr. Iosif Niculescu, directorul maternităţii Regina Maria, însă rolurile principale în susţinerea mamei le-au avut tatăl copilului şi moaşa Elena Axinte. Au ajutat medicii neonatologi Alina Ilici şi Cîrstea Florentina şi moaşa Gabriela Popescu.

„Imaginaţi-vă în loc de patul de naştere un jacuzzi cu apă caldă. În apă, muşchii se relaxează, se creează o stare de bine, iar mama îşi poate schimba fără mare efort poziţia. Relaxarea fizică şi psihică atenuează durerea, iar viitoarea mamă devine mult mai cooperantă“, susţine doctorul Iosif Niculescu, directorul maternităţii Regina Maria. Tehnicile moderne permit în zilele noastre o monitorizarea permanentă a mamei şi a fătului, în apă, astfel încât naşterea devine mult mai sigură şi mai relaxantă pentru mamă.

Proaspăta mămică a bebeluşului Alexandru consideră că travaliul a fost uşor şi relaxant. Mai mult, ea a avut parte de susţinerea permanentă a soţului şi a moaşei. Alegerea naşterii în apă şi implicit a acestei maternităţi a fost premeditată de mamă, care a dorit o naştere cu dureri minime şi o recuperare rapidă. Bunicul lui Alexandru, pasionat pescar, a fost deosebit de încântat de modul în care nepoţelul său a venit pe lume!

Spitalul de obstetrică şi ginecologie Regina Maria este singura maternitate din
Bucureşti care oferă la acest moment posibilitatea naşterii în apă. În lunile scurse de la deschiderea maternităţii, au mai fost astfel de încercări, finalizate însă prin naştere naturală sau operaţie cezariană. Însă chiar şi aşa, efectele travaliului desfăşurat în apă au fost benefice pentru mamă. Această metodă duce la o durere redusă la naştere pentru mamă şi la o venire pe lume mai uşoară a bebeluşului. Naşterea în apă este o metodă naturală de a naşte, intervenţia din partea medicilor fiind minimă.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 18:20 
Neconectat
Dependent NN

Multumesc pentru stire,Adina #::h1 .E super ca s-a realizat si treaba asta.Eu imi doream inca din timpul sarcinii cu Nati sa incerc sa nasc sub apa dar pe atunci numai la Brasov se putea.O sa vorbesc si eu cu doctorita mea sa vad ce parere are. :roll:

Cat despre anuntul lui Iri ca va face un astfel de centru a Elias....cred ca a uitat de mult de promisiune :lol:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Nasterea in APA
MesajScris: Joi Iul 02, 2009 21:58 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

deci pana la urma beatrce ai nascut normal
felicitari esty o curajoasa
nastere usoara fetelor

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]