Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Sâm Dec 16, 2017 15:06

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 233 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intarcarea si (auto) diversificarea
MesajScris: Vin Oct 21, 2005 23:18 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Intarcarea precoce poate sa creeze frustratii sau poate sa fie cauza unor probleme in viitorul copilului (Salk, 1972)
In cadrul unui studiu condus pe un esantion de copii intr-o clinica s-au observat probleme de comportament la copiii care au fost intarcati intre 1-6 luni in raport cu cei care au fost alaptati pentru mai mult de 11 luni (Childers & Hamil, 1932). E necesar sa se alapteze copiii macar pentru primul an de viata, daca se vrea ca acestia sa profite de toate avantajele laptarii la san. OMS si UNICEF pentru binele copilului recomanda alaptatul exclusiv la san pentru minimul 6 luni pentru a se prelungi in paralel cu diversificarea pana la cel putin 2 ani si pentru a-i lasa copilului posibilitatea sa se intarce. Singurul mod de a stii ca copilul a fost alaptat suficient e acela de a-l lasa sa se intarce singur. Unii copii nu sunt pregatiti pentru intarcare pana la 2-3 ani, altii renunta singuri la laptele matern inaintea implinirii varstei de 2 ani. (E foarte probabil ca in cazul copiilor care la 3 ani nu renunta la san sa le fi fost creata o schema de control.)
Din pacate, in societatea occidentala copiii sunt intarcati precoce considerandu-se ca 6 luni sunt mai mult decat suficiente pentru ca un nounascut sa fie alaptatat. O intarcare graduala va fi benefica si pentru mama pentru ca minimalizeaza posibilitatea unei congestii la san (La Leche League, 1963). Cand copiii se intarca singuri e foarte dificil sa se stabileasca ziua exacta in care intarcarea s-a produs pentru ca ea are loc gradual.

In privinta diversificarii unii parinti incep sa introduca alimentele solide inca din prima saptamana de viata, in timp ce altii asteapta pana cand copilul a implinit un an de viata. Datorita obiceiurilor atat de diverse, a sfaturilor atat de contrastante pe buna dreptate multi parinti se intreaba cand ar trebui sa introduca alimentele solide. Daca problema se pune din punct de vedere evolutiv e posibil sa se gaseasca un raspuns la aceasta intrebare. A nu se uita ca omul este ceea ce este in momentul actual nu datorita evolutiei sale pe o scara evolutiva raportata la ultimii 50 de ani ci datorita evolutiei sale in decursul a 100000 de ani!! Cand stramosii nostri copii fiind erau purtati de catre mamele lor invatau la un anumit moment sa prinda obiectele in mod voluntar pentru a le duce la gura asa cum fac dealtfel si copiii din ziua de azi. Conform teoriei lui Piaget privind dezvoltarea senzo motorie aparitia reactiilor circulare secundare (prinderea obiectelor) are loc intre 4 si 8 luni. Acesti mici copii, stramosii nostri, duceau la gura foarte probabil alimentul pe care mama lor il manca in acel moment. In asa fel erau initiati la un alt tip de alimentatie, diferit de alimentatia cu laptele matern. La patru luni copiii sunt in masura sa apuce unele alimente si de a le duce la gura. Aceasta tendinta s-a dezvoltat in timp ca o necesitate imperioasa de adaptare in situatia in care mamele nu cunosteau, nu aveau notiuni despre nutritie. A fost modul in care natura in maniera spontana a stiut sa dea o sansa de supravietuire puiului de om. Deci reflexul de a duce la gura alimente tine de insusi supravietuirea omului ca si specie. In concluzie daca capacitatea copilului de a duce la gura alimente este asociata cu capacitatea de digerire probabil ca acesta este pregatit pentru alimentele solide.
Un studiu efectuat pe un grup de 57 de copii a demonstrat ca copiii nu sunt pregatiti pentru a fi alimentati cu lingurita mai devreme de 3 luni de viata. Secretia salivara nu apare mai devreme de trei luni de viata, iar primii dinti isi fac aparitia in jurul celei de a sasea luni de viata (Beal, 1957). A introduce alimente solide mai devreme ar putea sa cauzeze aparitia alergiilor alimentare. Branza, taratele, oul, carnea pot sa provoace alergii daca sunt introduse prea devreme in alimentatie (Johnstone, 1972). Unele studii duc la concluzia ca introducerea precoce a alimentelor poate sa duca la cresterea riscului de aparitie a trombozei coronarica (Davies, 1974) A introduce alimentele solide precoce poate sa aiba si un alt dezavantaj, acela al diminuirii apetitului copilului in consumul laptelui matern (Comisia pentru nutritie (America), 1958)). O alta consecventa negativa ar fi cresterea riscului de obezitate (Comisia pentru nutritie (America), 1974)). A introduce alimentele solide prea tarziu poate fi la fel de periculos cu a le introduce prea devreme. Ar putea sa se inregistreze un Q.I. inferior mediei daca se intarzie mai mult de 9 luni cu introducerea alimentelor solide (Hoefer & hardy, 1929).
Nota: relativ recent s-a ajuns la concluzia ca a intarzia cu introducerea alimentelor solide ajuta copilul in a-l proteja in privinta deficitului de fier - anemia. Introducerea suplimentelor de fier si a alimentelor care au suplimente de fier, in particular in primele 6 luni de viata, reduce capacitatea copilului de a absorbi fierul. Copiii sanatosi, nascuti la termen si care sunt hraniti exclusiv la san pentru o perioada de 6-9 luni au demonstrat ca reusesc sa mentina valorile hemoglobinei normale si sa faca normale rezerve de fier.
Intr-un studiu (Pisacane, 1995), cercetatorii au ajuns la concluzia ca bebelusii hraniti exclusiv la san pentru 7 luni (si care nu au primit suplimente de fe sau cereale cu suplimente de fe) au un nivel semnificativ mai inalt de hemoglobina la un an decat copiii care au introdus alimentele solide mai devreme de 7 luni. Cercetatorii nu au depistat nici un caz de anemie in cazul copiilor alaptati exclusiv a san si au ajuns la concluzia ca alaptatul exclusiv la san pentru 7 luni reduce riscul de anemie. Perioada ideala deci pentru a introduce alimentele solide este intre 4 si 9 luni si unicul a decide este copilul. Parintii nu au nevoie de sfaturi venite din exterior, singurul lucru pe care trebuie sa-l faca este sa acorde atentie semnalelor lansate de copil. Daca copilului i se da posibilitatea de a indica cand este pregatit pentru introducerea alimentelor solide o va face! Acesta va incepe sa intinda mainile, sa prinda alimentul si sa-l duca la gura. Daca nu este inca pregatit pentru a o face va refuza cu indarjire. Interventia mamei este mai mult decat nociva ea putand creea dezechilibre in buna dezvoltare a copilului (efectele imediat vizibile sunt diareea, constipatia, efectele pe termen lung sunt mult mai grave ducand la un raport negativ cu mancarea (bulimie, anorexie, etc.)).

Stramosii nostri a caror mame nu stiau nimic despre alimentatia nounascutului probabil ca alegeau sa se hraneasca alegand din alimentatia mamei alimentele cele mai adaptabile lor. Stiau in mod instinctiv ce sa manance si cand sa manance pentru a se alimenta echilibrat. Exista o puternica preselectie selectiva fapt care facea indispensabila o asemenea cunoastere instinctiva a proprietatilor alimentare. Cu toate ca majoritatea informatiilor erau instinctive existau si informatii transmise din generatie in generatie privitor la plantele, alimentele toxice. Noinascutii au fost dintotdeauna dependenti de cineva care sa le dea sa manance sau care sa-i poarte in apropierea unei surse alimentare. Plecand de la acesti factori, de la prezenta unui determinat aliment ramanea ca nounascutul sa decida daca sa-l manance sau nu in functie de timpii sai fiziologici si nu in ultimul rand de momentul particular. Noinascutii moderni au aceasi capacitate de a selectiona o buna alimentatie pentru ei insusi daca li se da acestora posibilitatea s-o faca. Studiul efectuat de Clara Davis in 1928 aduce probe in acest sens. La trei copii cu varste cuprinse intre 7 si 9 luni care pana in momentul introducerii alimentelor solide au fost hraniti doar cu lapte matern li se ofera o ampla varietate de alimente sanatoase non rafinate la fiecare masa danduli-se posibilitatea de a alege. Totii copiii au ales sa manance echilibrat si nici unul din ei nu era prea gras sau prea slab. Unul dintre ei avand o slaba structura osoasa (rahitism) alegea in mod frecvent uleiul de ficat de peste pana-n momentul in care oasele s-au fortificat. Toti trei copiii au mancat cantitati enorme de acelasi aliment zile in sir pentru ca sa diminueasca treptat. Nici unul nu a suferit vreodata de reflux, diaree sau constipatie, niciunul nu a dezvoltat alergii. Necesitatile nutritionale variaza de la individ la individ, unele persoane se nasc cu necesitati nutritionale mult diverse fata de medie (Williams, 1956) si numai individul insusi poate sa le cunoasca, tabelele sunt doar orientative, nu pot sa cuprinda fiecare particularitate umana.
Cu siguranta ca e important ca parintii sa aiba cunostinte privind teoria nutritionala pentru a-i putea ajuta pe noinascuti sa selectioneze o alimentaie sanatoasa. Nici un copil nu se va dezvolta bine doar cu pasta, paine si cartofi, dat fiind ca doar aceste trei alimente i-au fost oferite.

Articol preluat de pe grupul yahoo
http://groups.yahoo.com/group/copiii_stelelor/

Sus

Subiectul mesajului: diversificarea
MesajScris: Vin Noi 25, 2005 09:31 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

ce bine este sa mai gasesti articole la obiect!Am o fetita de 5 luni si diversificarea merge lent tocmai ptr.ca intentionez sa o alapez minim pana la6 luni:totusi , supa de legume mi-o refuza cu indarjire(dar oare nu asa fac toti copii?) si intrebarea este daca sa schimb reteta sau sa renunt deocamdata?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 25, 2005 10:26 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Alice, al meu inainte de sase luni vroia pasta mea, care mai era si cu ardei iute.
Vroia absolut orice, nu puteam sa mananc in fata lui, ma ascundeam, eram necajita pentru ca visul meu era sa-l alaptez cel putin 6 luni exclusiv. Astept sase luni, incep sa-i dau mar, para prin sita. Scuipa cu indarjire. Pe mine ma aduce intr-o situatie foarte tensionata. Il las in pace, dupa cateva zile feciorul facea scandal ca vroia fructele pe care eu le mancam, nu alt mar ci acel mar.
Si asa a inceput sa-si faca diversificarea singur, pe la 7 luni jumate mergem sa cumparam fructe si legume. Eu plec sa cantaresc una alta, ma intorc la carucior, el cum era langa lazile cu fructe se servise, il gasesc cu o piersica mare din care se lupta sa muste. Pana cand am terminat eu cumparaturile el a reusit sa manance piersica. Era cine se oprea sa se minuneze, cine-mi spunea sa-i iau piersica ca se ineaca, cine-mi spunea ca-i murdara, cine-mi spunea ca asa se cresc puii. Murdara? El deja prin parcuri mancase iarba, frunze, radacini. Doar mucurile de la tigara ma deranjau, in rest ce nu si-a dus la gura copilul asta! O buna parte din siguranta mea era alimentata si de faptul ca stiam ca toti copiii sunt extrem de curiosi, vor sa cunoasca totul, iar mama natura, bat-o s-o bata, a lasat ca prim organ de cunoastere prin intermediul acesteia nici mai mult nici mai putin gura. O fi stiind ea ce face! Acum la 12 luni copilul practic si-a facut singur diversificarea, la inceput pregateam doar mancaruri care sa fie manipulabile de mana unui copil. Painea ce-i alta decat cereale? O combinam in diferite maniere, raporturi de faina. Si uite asa si-a introdus si cerealele. A acceptat, a cautat de fapt lingura mea relativ tarziu, dupa 8 luni, abia atunci a inceput sa manance din pilaful meu de orez si alte tipuri de mancare care nu aveau o compozitie solida. Laptele de vaca si l-a introdus singur pe la 9 luni, m-a vazut ca beau lapte, a facut un scandal monstru ca vrea lapte, i-am dat lapte. Astfel la 9 luni a invatat sa bea din cana.Nu mi-a fascut nici o reactie alergica, n-a demonstrat nici o intoleranta. El atunci simtea nevoia fiziologica de a introduce laptele, poate pentru continutul de B12 pe care si-l lua doar din laptele matern pana la acea varsta. La 7 luni stia sa bea din sticla apa, ma refer la sticla sticla....
Orice copil e programat genetic pentru pentru a invata, pentru a-si insusi noi abilitati, la aceasta varsta procesul de invatare se face prin imitare. E suficient sa nu se intervina, sa se lase spatiu copilului pentru ca el are acea tendinta actualizanta care-l va determina sa se autodepaseasca, sa atringa maximum de potential din toate punctele de vedere.

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 10, 2005 19:45 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Danut are 4 luni piureul de fructe mai ales banana il mananca dar supa o refuza cu indarjire.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 16, 2005 19:38 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Am un baietel de 4 luni si ii dau in fiecare zi suc de mar si morcov de la 3 luni,de 1saptamana am inceput cu banana si supa de legume,mananca fara probleme : :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 17, 2005 00:51 
Neconectat
Oracol
Oracol

noi nu vrem :cry:

Sus

Subiectul mesajului: diversificarea
MesajScris: Dum Dec 25, 2005 23:09 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Copiii sunt foarte diferiti, atat in ceea ce priveste dezvoltarea, cat si preferintele culinare. fetele mele au fost foarte diferite. Teodora a acceptat greu supa, dar ii placea mult piureul de cartofi si galbeusul cu smantana, banana, dar nu si branzica. manca foarte putin, dar completa cu laptic de la san. A supt pana la 11 luni.
Filothea mai are putin si implineste 7 luni. Ea este mai curioasa si mai mancacioasa, se intinde sa manance orice mancam noi, si asta de pe la 3-4 luni, dar are perioade cand refuza anumite feluri de mancare, desi mananca destul de bine.
A mancat banana, dar acum nu mai vrea, iaurt - la fel, o perioada nu a vrut mar cu biscuiti, vreo 3 saptamani a refuzat supa, dar acum o mananca cu placere, daca are carne. Ii prepar un pireu destul de gros din cartofi, morcovi, putin pastarnac, dovlecei si carne sau ficat, eventual cu unt sau putin lapte de vaca, iar zeama o pun separat intr-o cescuta si ii mai dau din cand cate o lingurita. Dupa ce da semne ca nu mai vrea pasta, bea cu cescuta supa. De cele mai multe ori vrea si sa suga putin la sfarsit.
Cu alimentele pe care nu le mai vrea revin dupa cateva zile, o saptamana.
Mi-e teama insa sa o las sa manace singura biscuiti sau paine, desi pare sa stie ce face. Are 3 dintisori abia iesiti, dar ii foloseste pe post de razatoare. :D Voi cum procedati?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 25, 2005 23:16 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

mihaelav scrie:
noi nu vrem :cry:

Mai insista peste cateva zile :wink:

Sus

Subiectul mesajului: Re: diversificarea
MesajScris: Lun Dec 26, 2005 14:40 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Emi scrie:
Copiii sunt foarte diferiti, atat in ceea ce priveste dezvoltarea, cat si preferintele culinare. fetele mele au fost foarte diferite. Teodora a acceptat greu supa, dar ii placea mult piureul de cartofi si galbeusul cu smantana, banana, dar nu si branzica. manca foarte putin, dar completa cu laptic de la san. A supt pana la 11 luni.
Filothea mai are putin si implineste 7 luni. Ea este mai curioasa si mai mancacioasa, se intinde sa manance orice mancam noi, si asta de pe la 3-4 luni, dar are perioade cand refuza anumite feluri de mancare, desi mananca destul de bine.
A mancat banana, dar acum nu mai vrea, iaurt - la fel, o perioada nu a vrut mar cu biscuiti, vreo 3 saptamani a refuzat supa, dar acum o mananca cu placere, daca are carne. Ii prepar un pireu destul de gros din cartofi, morcovi, putin pastarnac, dovlecei si carne sau ficat, eventual cu unt sau putin lapte de vaca, iar zeama o pun separat intr-o cescuta si ii mai dau din cand cate o lingurita. Dupa ce da semne ca nu mai vrea pasta, bea cu cescuta supa. De cele mai multe ori vrea si sa suga putin la sfarsit.
Cu alimentele pe care nu le mai vrea revin dupa cateva zile, o saptamana.
Mi-e teama insa sa o las sa manace singura biscuiti sau paine, desi pare sa stie ce face. Are 3 dintisori abia iesiti, dar ii foloseste pe post de razatoare. :D Voi cum procedati?

Emi, asa cum povestesti tu, practic fetita contribuie activ in propria diversificare. Un pic i-o faci tu decidand ce gatesti in ziua respectiva, un pic si-o face ea decidand daca mananca sau nu. Se pare ca-i respecti vointa ceea ce-i exceptional. Eu asa lasa-o sa manance si paine si biscuiti, daca se ineaca nu-ti face probleme, inseamna ca are puse la punct mecanismele de autoaparare. Felix se ineaca extre de rar, odata mi-a facut-o cu o moneda mare (n-o observasem). Cu mancarea cel mult tusea usor dupa care relua.
Niciodata cu paine sau biscuiti, si intotdeauna cand interveneam io preocupata. Daca ma precipitam sa intervin ca nu stiu ce nu mergea se ineca feciorul, daca-l lasam in sfanta pace cu mancarea, obiectele era totul ok.
Eu as lasa-o sa pape si paine si biscuiti. Felix n-a avut niciodat probleme de la astea, stiu ei instinctiv cum sa procedeze. E curios cum au prcedat pruncii pana la omogenizate, liofilizati si alte cele. Acum mananca masline, singur isi scuipa samburele, sau il inghite fara probleme, nu se moare din asta. Important e sa-ti fie sub ochi, dar nu in mod obsesiv si fara sa te simta ca o judeci, o apreciezi, depreciezi. Gaseste ea calea sa faca ce se simte pregatita sa faca!
Diversificare placuta in continuare!

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 29, 2005 12:17 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Ila, ce varsta are Felix?
Ai dreptate cu respectul pantru preferintele copilului. E mai greu insa atunci cand nu vrea decat un singur aliment si refuza pe perioade lungi orice altceva. Pot aparea carente.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 233 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]