Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Dum Iul 22, 2018 08:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Galerie pentru Mihaela (mamytau_ingerashmic)
MesajScris: Dum Iun 13, 2010 09:53 
Neconectat
Oracol
Oracol

Membru de baza al comunitatii Timis cu 1096 de posturi.

mikiduta scrie:
alexia718 scrie:
Fetele, nu mai stiti nimic de Miha? Incep sa ma ingrijorez.... :(

Miha bantuie tot pe la burtici :lol: :lol: vezi ca a mai pus poze cu burtica, are nostalgia burticii draga de ea.
Miha, treci si pune poze cu Maria si povesteste-ne cum a fost nasterea, cum e alaptatul etc etc

Hai ca asta-i buna! :lol: :lol: :lol: I-am spus eu c-o va apuca dorul de burtica f.f.repede, dar nici chiar asa nu ma gandeam... :-D Eu eram ingrijorata si ea statea la taclale cu burticile, carevasazica :-k :lol:

Sus

MesajScris: Dum Iun 13, 2010 13:06 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Miha sa-ti traiasca fetita ! Sa fie sanatoasa si sa creasca mare , sa va aduca numai bucurii! Refacere rapida si mult lapte bun pt Maria. Asteptam detalii. #-:p1 #-:p1 #-:p1 #::h1

Sus

MesajScris: Dum Iun 13, 2010 14:56 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

fetele aseara m am apuct de taclale si cand sa postea si aici sa trezit fata si nu am mai apucat chiar aveam chef de povestit.Acuma stau cu fta pe un brat si cu o mana scriu.Am sa sp si povestioara dar nu va pot promite cand si pe blog atea intreari am apucat doar la 2 3 sa raspund.deocamdata scuzele de rigoare :oops: v am pupat pe toate #-:p2

Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte. Dragostea nu se poarta cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată.Corinteni I-13
Imagine
Imagine

Sus

MesajScris: Dum Iun 13, 2010 21:43 
Neconectat
Moderator
Moderator

pupacim mariuca frumoasa dar si pe mami #-:p2

Din Regulamentul forumului: Evitati posturile care contin doar "Subscriu", "De acord", "Lol" si altele de genul acesta, care in fond nu spun nimic. E de preferat sa emiteti o parere proprie, in ideea unei comunicari mai de substanta.

Sus

MesajScris: Dum Iun 13, 2010 23:51 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

multumesc katel #-:p2 #::h1

fetele v am promis povestioara, v am tinut atat de mult in suspans incat ma simt vinovata ca nu am apucat sa va povestest tot s a gasit cate cva de facut si aseara cand sa va scriu s a trezit fata si nu m mai apucat.Acum povetioarea.

Luni ora 24 ca de obicei programul meu si a sotului de bagat in pat aveam niste dureri de burta ca la menstruatie.Nu le am bagat in seama le aveam de 2-3 zile deci nu era cine stie ce.N e am bagat noi frumos in pat nu puteam dormi si aveam chef de iubareala :-D am spus ca si data trecuta ne iubisem noi si nu se intamplase nimik spectacular asa ca dc s ar intampa tocmai acum cva.Asa ca mi am facut sotul fericit defapt mai bine spus m am facut pe mine fericita :-D si la culcarica.Ma cam durea burtica dar nimic serios pe la 2-3 park durerile erau un pik mai ascutite dar tousi dormeam.Pe la 4 jumate am fost la baie ma cam durea burta mai tare si ma intrebam oare chiar sa fie contractii, m am bagat in pat si am spus am sa
vad eu ce o sa fie.Nu am mai putut adormi la 5 am fost treaza am stat o ora pe closet m am disertat bine am stat cat pt un an :lol: dar nu a iesit cine stie ce.Durerile au inceput sa se intensifice.M am bagat sub dus nu stiu cat am stat dar am stat bine si acolo, m am uscat m am schimbat in haine noi am spus in caz de cva sa fiu pregatita, m am inchinat, am scos sacul cu gunoi din baie(un cos special pt pamperse dar il folosesc si eu si fata) m am apucat sa pun vacinurile in cutie am pregatit tot se fsi se facuse 6 jumate.Sotul dormea de nu avea treaba eu ma duc si ii spun sti ce mergem la spital el se uita la mine jumate mai mult dormind decat treaz ma intreaba ce sa facem la spital eu ii spus sa nasc el face esti sigura doar sti ca a sp moasa sa suni dar sa fie serios sa nu fie alarma falsa la care pune capul pe perna eu ii sp dormi in continuare face el da ma trezesc la 7.Sun moasa pe la 6:50 ii incept sa vb si vb mai mult aiurea decat bine ma balbai toata nu mai compun nici o fraza gramatical totul intr un haos de nedescris nici nu stiu ce a inteles moasa din ce i am spus cred 5 % si restul treaba ei dar era clar ca eu aveam contractii care erau mai dese.Ma intrebat daca am contractii i am sp cred ca da am durerii, face din cat in cat trimp i am sp ca nu stiu ca nu am reusit sa le numar la 10 minute sau la 5 la 3 nu stiu dar is dese si dureroase.A spus are cva de facut si vine la mine.Eu m am apucat de aranjat masa la bucatarie am bagat toate vasele la locul lor suna ceasul ora 7.Se da sotul jos din pat ma intreaba daca ma simt bine eu ii spun ca nasc el nu prea pare convins ii spun dute si elibereaza masina ca si pune maxicosi ca azi mergem la spital trebuie sa vina moasa la mine.Contractiile erau destul de dureroase eu nu aveam stare am scos asipiratorul din dulap si m am apucat de aspirat,tip la sot si ii sp sa imi faca poze sa pot rade mai tarziu.Face el poze tocmai atunci ma apucase o alta contractie.Terminasem totul de facut nu mai aveam nimik de trecut prin maini, contractiile erau din ce in ce mi dese dar nu insuportabile m am asezat pe canapea si incepusem sa respir si sa inspir.Intr un tarziu apare si moasa era deja 7:50 vorbeste ea cu noi etc sotul intreaba si cat dureaza pana naste moasa spune dureaza pana la 18 ore la care ameu spune pai putem sa stam acasa nu are rost sa mergem acuma. Se duce sotul afara am contractii spune ca am contractii sanatoase si destul de dese la 3-4 minute ma controleaza 3 cm dilatatie 3 jumate cu contractii. Moasa sp cam dupa 2 ore puteti merge numai sa ma sunati sa sun la spital sa sp sa va astepte eu spun mergem peste o ora ma ia o contracti tare dureoasa la care fac nu mai bine peste jumate de ora.Sotul a sp ca la 9 jumate mergem.Eu exiram si inspiram moasa face ca fac foarte bine apoi ma lua una mai tare eu iar spunea ca ma descurc foarte bine si dilatatia e buna ca multe femei stau mult in travaliu pana au dilatatie de 3-4 cm. Suna la spital si spune sa ne astepte ca venim si ea pleaca a sp ca pe la 11 e la spital si daca de cva sa o sun ca vine mai devreme eu o intreb la spital cine ma controleaza sa vada daca am dilatatie a spus ca ea si ne vedem la spital eu ma asez pe canapea incerc sa ma relaxez sotul bea cafeaua cu muncitorii.Vine sotul la si sp mergem eu nu mancasem nimik si cand sa mananc ma apucat vomitatul si am vomitat numai fiere bine ca aveam pe pat o chestie care a puso sub mine cand ma controlat ca altfel murdaream toata canapeaua.A luat sotul aia a aruncato a luat bagajul la pus in masina si am plecat.Pe drum s au intensificat durerile de imi venea sa ma urc cu picioarele pe pereti si cand ma lasau ma simteam asa de usuroata imi venea sa plang sacanceam asa ca un copil.Am ajuns la spital pe la 10 ma ajuta sotul sa ma dau jos ma duce pe hol ma aseaza intr un scaun cu rotile imi pune toate catrafoantele langa mine eu eram terminat si toata lumea se uita la mine si ma simteam ca o handicapata asteptam sotul sa impinga scaunul el s a dus sa parkeze masina.Intre timp un domn ia un scaun de acolo si imi spune a socit ceasl nu mult succes nu mai ai mult.Vine sotul imi pune geanta si cutia cu injectiile pt fata pe brate el ia o geanta si o sacosa si impinge scaunul.Ma simteam ca in filme si in acelas timp ca o pereche de tigani care umbla cu cortul din loc in loc sotul era in hainele de munca cu palaria pe cap deci perechea perfecta(ma intrebaase acasa sa ma schimb iam sp nu hai odata ca nu mai pot :shock: ) mergem noi il ghidez dreapta stanga etc luam un lift ajungem la 3 o usa incuiata si pe care spunea destinata personalului ne oprim la 2 aceasi poveste sotul s esuparase etc infine coboram intrebam pe cineva si ne a ghidat noi luasem liftul personalului :lol: .In timpul asta nu am mai avut nici o contractie ajungem sus cu liftul bun de data asta moasele ma asteptau.Era aceeasi doamna care ma controlasem cand m au trimis in spital ca aveam tensiunea mik ma intrebat cu ma simt si daca vreau s ama asez sau mai bine sa ma bag sub dus i am sp ca sub dus e mai bine.M am bagat sub dus dar contractiile nu mai dispareau erau din ce in ce mai dese si mai dureroase dar totusi apa calda le mai calma.Cam dupa un sfert de ora vine sotul si imi spune nu e mai bine sa mergi in pat eu ii sp ca da dau sa ma ridic si sa ma usuce ii sp ca am o contractie si in momentul ala buuf mi sa rupt apa si au inceput contractiile de impingere am inceput sa imping si sa rag in acelasi timp parca eram vaca(numai vaca vecinului cand venea acasa incepea sa raga la poarta sa ii dea drumul eu ramasesem in locul ei) ameu spunea nu impinge nu impinge am prins sfoara de la baie(e o sonerie si daca tragi de sfoara suni moasa ) si ma tineam de ea park trageam clopotul la biserica.Soul ma usuca imi da camasa pe mine vine moasa sotul spune i sa rupt apa spune sa mergem in pat si sanu ma sprijin pe ea sa ncerc sa merg singura nu mai puteam m am lasat pe sot efectiv ma taraiam am ajuns printr o minune prin pat incep sa imping sotul face poate sa impinga are 10 cm dilatatie? Moasa spune ca da si ca pot impinge :-D la care dupa cateva impingeri spune moasa ca vede capu daca o tin tot asa iese cat de grababa intre timp a ajuns si moasa mea si cik face ca a sunat cineva ca are contractii si trebuie sa plece nu poate sa ramana ma strange de mana imi ureaza succes si pleaca.Moasele spune sa imi tin piciorul eu nu aveam nici o vlaga sa ma apuc, cand imping sa duc barbia in piept ca sa iasa mai repede eu dadeam capul pe spate.Sotul ma tinea de un picior si cu o mana de cap si cand impingeam imi ducea el capul in piept eu il tineam de mana si cand impingeam il strangeam destul de tare.Moasele spuneau ca fac bine sa imping mai lung ca iese simteam ca fac pe mine treaba mare si curgea apa din mine la la robinet.Eu intreb la 10:46 cand iese daca imping tot asa la 11 am fata pe piept impingeam si spuneam ca nu mai pot nu mai pot la care sotul face de data asta trage aer in piept si impinge cat de tare poti moasa a spus cand spune ea sa pufaii.Incep sa imping si sa il strang pe sot de mana si sa il strang cat pot de tare cred ca i am bagat unghile bine adanc si sa spun nu mai pot nu mai pot moasele mai poti impinge si impingeam de mama focului ca si a iesit capul am pufait ca asa a sp moasa si apoi a iesit si restul durerea a incetat dintr o data mi au dat fata pe piept i au pus caculita si eu am inceput s atremur le am spus sa ma inveleasca ca mie frig tremuram de park eram la mare in timpul iernii faceam plaja pe zapada.Imi mangaiam fata nu stiu daca am simtit cva special in timpul ala eram terminata ma simteam de park eram calcata de tren si aratam la fel de calcata dar imi tineam copilul la brate nu dupa mult timp a puso la san a inceput sa suga durea putin dar imi hraneam copilasul #::h1 imi venea sa adorm in timpul contractiilor eu impingeam cred cu ochii inchisi :lol: si acuma eram iar asa adormita.Sotul a sunat socrul moasele mi au adus cva de baut le am intrebat daca vreau sa mananc cva trebuie sa cumpar sau primesc de la spital au sp ca imi dau ele.A venit socrul mi a adus cadou un colier de argint tare frumos.Sotul a sunat pe la prieteni ca am nascut.Moasa ia fata o controleaza ii face injectiile imi spune ca primeste noata 10 dar trebuie sa raman in seara asta in spital pana maine ca fata a facut pe ea inauntru si a inghitit si sa fiu la spital in caz de cva.Imi aduc de mancare am mancat incet incet apoi am facut un dus si la camera cu mine.Au venit asistente etc mi am pus icoana pe dulapior am aprins o candeluta dar avazut o asistenta si a venit alta si a sp sa o stanga ca nu am voie(sotul a intrebat daca au apa sa ude o batista si sa mio puna pe frunte eu iam sp ca am de acasa si a luat din geanta sticla cu aghiazma si a udat batista si mia puso pe cap)am stins candela dar am ramas cu icoana.Dupa cva timp a sp sotul ca pleaca si merge la primarie sa pt fata si ca vine pe la 7 jumate.Eu mi am sunat catva prietene nici una nu a reusit s aajunga la mine deabia a doua zi o prietena a venit la mine.Sotul a venit seara si fratele lui cu sotia si fata.El a plecat pe la 8:30 sau la 9:30 nici nu mai stiu si park nu voiam sa plece cand ca ma gandeam ca trebuie sa raman in spital nu prea eram incantata :shock: Fata a stat pe pept la mine am si adormit un pik am vazut un film noaptea a trecut pe la 3 venise o asistenta sa vada fata si sa o pun la san eu o pusesem deja :-D apoi m am trezit pe la 6 am puso iar la san si am mai dormit un pik pana pe la 8 cred si nu am mai putut de atunci sa adorm.Stateam si ma uitat la ceas cand se face 10 sa ajunga sotul odata la mine.Plangeam imi curgeau lacrimile si nu stiam dc ca am un copil sau ca ascultam psalmi si erau asa de minunati incat imi ungeau sufletul sau eram singura :shock: .Pe la 10 si cva ajunge pretena mea s a bucurat mult pt mine si cred ca s a intristat foarte tare pt ea (apierdut 2 sarcini si una din ele avea gemeni) park ma durea sufletul pt ea ma rgat s ama rog pt ea sa aiba si ea un copil si iconita care i am dato cu Maica Domnului inca o mai are in portofel.Ma gandeam ca daca as putea sa ii alin durerea intr un fel as fi facut o dar ma simteam o nepunticioasa.Vine si sotul asteptam moasa sa vedem daca pot pleca acasa sau nu a venit medicul sa consulte fata au luato la consultat totul bine putem merge acasa dar trebuie s asteptam sa mi se dea eliberarea sa facut 12 mi au adus mancare si intre timp asistenta a facut tot ce trebuia nea pus fata in maxicosi si am plecat acasa. :-D Cam asta e povestioara mea o nastere rapida si deocamdata o fetita tare linistita care doarme si o pup nonstop si nu se supara.Are ochii albastrii dar asistenta care vine la mine si ma ajuta mia spus ca in cateva saptamani se vor schimba :( :( :cry: :cry: :cry: sper din tot sufletul s aramana cu ochii albastrii [-o< [-o< [-o< daca nu eu tot mai sper macar la al doilea :-D .
Am uitat sa va spun ca m am rupt 2 cm cam asa si m au cusut.
pun niste poze alea unde is calcata de tren trebuie sa le caut si le pun si pe alea pun una cand am iesit din spital si 2 cu Maria :-D #-:p2 #::h1

Fişiere ataşate:
CIMG4122.JPG
CIMG4122.JPG [ 247.21 KiB | Vizualizat de 1915 ori ]
CIMG4139.JPG
CIMG4139.JPG [ 227.52 KiB | Vizualizat de 1915 ori ]
CIMG4135.JPG
CIMG4135.JPG [ 244.92 KiB | Vizualizat de 1915 ori ]

Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte. Dragostea nu se poarta cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată.Corinteni I-13
Imagine
Imagine
Sus

MesajScris: Lun Iun 14, 2010 09:38 
Neconectat
Moderator
Moderator

mihaela - e foarte emotionanta poveste nasterii mariucai #::h1
mi-au dat si lacrimile citind-o #-:p1

iti doresc refacere grabnica si mult laptic :!:
iar pt mariuca mult noroc si sanatate #-:p2

Din Regulamentul forumului: Evitati posturile care contin doar "Subscriu", "De acord", "Lol" si altele de genul acesta, care in fond nu spun nimic. E de preferat sa emiteti o parere proprie, in ideea unei comunicari mai de substanta.

Sus

MesajScris: Lun Iun 14, 2010 09:56 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Miha sunteti foarte frumoase amandoua. #-:p1 #-:p1 #-:p1 #::h1
Ai fost o curajoasa , refacere grabnica si laptic mult si bun pt Mariuca. Sa va traiasca si sa va aduca bucurii. #-:p1 #-:p1 #-:p1 #::h1

Sus

MesajScris: Lun Iun 14, 2010 10:02 
Neconectat
Dependent NN

M-am emotionat foarte tare citind cum ai nascut,Miha,parca ieri nasteam si eu.
Ma bucur ca totul a durat atat de putin si ca ti-a fost usor.Gata,esti mami cu norma intreaga :!: =D> #-:p1
Sa ne povestesti mai multe despre Maria si sa pui mai multe poze. #::h1

Sus

MesajScris: Lun Iun 14, 2010 10:37 
Neconectat
Moderator
Moderator

Miha, ce faina-i poza cu voi doua! #-:p1
...iar de avatar ce sa mai zic? :wink:
Recuperare rapida!

Imagine

Sus

MesajScris: Lun Iun 14, 2010 12:19 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

miha felicitari
sunteti doua mumoase amandoua iar tu esti o curajoasa #::h1 #-:p1

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]