Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Dum Iul 22, 2018 18:06

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Galerie pentru Karra
MesajScris: Vin Oct 15, 2010 16:45 
Neconectat
Moderator
Moderator

cistina #::h1 ma bucur sa aud vesti asa de bune #-:p1
super bine ca ai laptic, ca sa pape bogdanel in voie #;p3
de program sa nu-ti faci pb deocamdata. o sa vezi ca va veti acomoda unul cu celalalt foarte repede, in functie de programul de masa :-D
mai asteptam vesti :-D

Din Regulamentul forumului: Evitati posturile care contin doar "Subscriu", "De acord", "Lol" si altele de genul acesta, care in fond nu spun nimic. E de preferat sa emiteti o parere proprie, in ideea unei comunicari mai de substanta.

Sus

MesajScris: Vin Oct 15, 2010 17:28 
Neconectat
Dependent NN

Cristina, Bogdanel bine ati venit acasa! #::h1 ma bucur sa aud ca sunteti sanatosi si voiosi. nu-ti face griji cu programul, bebe e mic insa o sa-si faca el un program la un moment dat. #-:p1 #-:p1 Sa papi bine Bogdanel, sa cresti mare #-:p1

Sus

MesajScris: Vin Oct 15, 2010 17:52 
Neconectat
Moderator
Moderator

karra, bine ati ajuns acasa! #-:p2
Ma bucur mult ca sunteti ok amandoi :-D
sper sa reveiti cat de curand cu mai multe vesti (tot bune)

Imagine

Sus

MesajScris: Sâm Oct 16, 2010 10:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am promis sa va spun povestea,asadar:
Vineri dimineata la ora 6 mi s-a rupt apa,curgea si nu se mai oprea am facut tot dare de apa pana am ajuns la baie,nu aveam nicio durere eram fericita ca stiam ca uneori asa se declanseaza travaliu.L-am trezit din somn pe sot ,el usor panicat ma intreaba ok acum ce facem, eu de colo vezi daca nu am facut repetitii :-D i-am spus sa sune la dr ca eu fac un dus si ma pregatesc. Am mai stat vreo jum de ora in speranta ca la un moment dat se va opri suvoiul n-a fost asa, bine ca mi-a rezistat tamponoiul facut de mine pana la maternitate ma gandeam ca o sa-i ud canapeaua la nenea cu taxi:P.
Ajungem acolo in cateva minute era aproape 7 ma preia o asistenta cica hop pe masa..brrr dar ce sa fac am executat, col fara modificari usor intredeschis, apoi au inceput monitorizarile ptr bebe si ptr contractiile mele care de fapt nu existau la acel moment, ajunge si dl dr si decid sa ma interneze.Ma muta in sala de travaliu si asteptam si nimic ioc contractii ,dureaza cam o ora apoi in urma unui control pe masa care apropo ptr mine a fost f dureros desi cica nu ar fi trebuit, decid sa-mi puna o perfuzie cu oxitocina,in cateva min aparatul de monitorizat inregistra primele contractii de intensitate de 10,bebe era bine.
Deja dupa 20 de minute au ajuns la intensitate de 40 erau ok suportabile, puteam sa vorbesc si sa glumesc peste vreo 2 ore au inceput contractiile de 60 ,verifica dr dilatatia cam mica abia 2 cm, mai trec alte 2 ore abia 4 cm si contractii de 80 deja ,intreb asistenta care e intensitatea maxima zice 100 ,nu mai glumeam si nici nu mai vorbeam in timpul contractiei si doar gemeam si respiram profund apoi ca locomotiva cum mi-au spus ei sa fac si cum am simtit eu ca ma ajuta.Stagnez la 4 cm vreo 2 ore cu tot cu perfuzie de oxitocina lor apar contractii de 100 vad ca asistenta se tot mira de ce sunt asa mari la dilatatie de doar 4 jum cm era usor neobisnuit sau mai rar.Aveam contractii de 1 min si pauza intre ele de 2 min,asa am tinut-o pana la 2 cand deja simteam ca mor de durere..n-am murit hehe dar atunci erau infioratoare, ma durea doar burta uterul simteam cum se impietreste ingrozitor din ce in ce mai rau,deja eram epuizata ca am tot tinut-o cu contractii de 100 f dese si lungi aproape de 90 de sec,nici nu aveam timp sa ma pregatesc de alta durere,toti ma priveau cu neputinta nu aveau ce sa-mi fac , aproape ca am implorat o asistenta sa-mi dea un calmant,mi-a dat midocalm sau asa ceva,atunci am stiut ca eu nu pot sa nasc natural ca nu pot sa imping cand durerile alea infernale ma invaluiam, nu am urlat ca ma concentram f tare pe respiratie insa nici departe nu am fost imi venea sa fug undeva si sa ma lase toata lumea in pace stiu ca spuneam ca nu mai pot si nu mai vreau repetam asta in mod litanic .Sotul se uita la mine cu mila eu ma uitam la el cu un soi de "ura" zicea el ,imi facea masaj dar eu nu suportam sa fiu atinsa.Intr-un tarziu apare dr vede ca am ramas la aceeasi dilatatie si ca ma zvarcoleam ingrozitor ma pune la eco sa vada ce alte modificari sunt ,mai nimic, imi spune ca am col sarmos sau fibros si ca inainte de 40 de saptamani se dilata mult mai greu, ca bebe nu are capul angajat eu inca mai pierdeam lichid amniotic destul de mult ( chiar ma gandesc tre sa fi avut mai mult de 3 litrii) ca are caputul un pic mai mare . Asistenta spune ca as fi trebuit sa nasc cu durerile de intensitatea aia,colul meu capos spunea ca nu ,ma trimit sa fac clisma alta neplacere aveam si ditamai floricica de hemoroid la fund,sa inebunesc acolo abia ma mai tineam de sot m-au adus in sala mai mult taras decat pe picioare.Iar control era 2:30 deja eram ca turbata imi vine o colega de travaliu ,ea urla rau de tot la al 2lea copil cu contractii de 40 si dilatatie de 6,mi-e mila de ea dar mai mila mi-e de mine, cum venea contractia simteam cum efectiv ma comport ca un animal, maraiam si ma zvarcoleam,in fine dr decide ca nu sunt sanse sa nasc natural fara sa se rupa cam multe prin mine asa ca la un semn deschisa-i calea,glumesc suna anestezistul pentru cezariana imi venea sa-i pup mainile ca ma vor scapa de chinurile alea, anestezistul nu prea ar veni dar dr insista stiu eu ce i-a "promis" ca incheie convorbirea ok va asteptam .Ma simt binecuvantata, simteam ca m-a atins Dumnezeu cu mana asa usurare am simtit cand am auzit de cezariana.Ma pregatesc de operatie sa jung in sala ma preiau asistentele mi se face anestezia dupa cateva min sau zeci de secunde deja nu mai simt nimic de la torace in jos e perfect, durerile chinuitoare au disparut prin farmec simt doar cum se impinge si se trage gandesc ca deja sunt taiata :-D si in vreo 10 -15 minute aud un planset pe care nu o sa-l uit niciodata,nu il vad ca am paravan in fata, dupa vreo 2 min o asistenta imi arat un botz dragalas infasat ca o sarmaluta cu ochisorii usor umflati si cu o gurita mica si rosie, un nasuc cat un nasturel, mi-l da sa-l pup eu inca cred ca nu realizam ca acel bebe a iesit din burta mea ca uterul meu l-a gazduit si i-a intretinut viata ,lacrimez de fericire( si acum o fac cand imi amintesc) cred ca pentru prima data am simtit ce e fericirea absoluta, acum cand il tin in brate si-i privesc ochisorii gandesc la fel ,el e minunea mea, darul pentru mine dat de Dumnezeu.
Deja am uitat toate durerile de dinainte, eu am crezut ca e un mit ca e o consolare, dar e adevarat nimic in lume nu mai conta,doar puiutul meu.Se continua operatia,eu simt ca plutesc de fericire,se incheie operatia sunt dusa pe o targa cu o viteza care mi se parea ametitoare ,ma gandeam sper sa calculeze bine tanti asistentele deschiderea usilor :lol: il zaresc pe sot apuc sa-l intreb daca l-a vazut spune ca da are lacrimi in ochi.
Sunt fericita ca si el simte ca si mine de atunci am simtit ca dragostea noastra si grija pentru el ne-a transformat casa intr-un camin intr-un cuib de iubire.
Am stat in maternitate 6 zile in a7a am venit acasa,sederea acolo a fost placuta si datorita lipsei durerilor de care unii si altii mai vorbeau dar si datorita comportamentului tuturor asistentelor inclusiv personalul de curatenie, oameni blanzi si constinciosi. Chiar nu am avut nevoie de calmante decat in prima zi 3 la numar si a doua seara un piafen atat,bebe nu statea cu mine ca nu -l puteam ingriji mi-l aduceau la alaptat ca aveam colostru,atat, savuram fiecare moment de apropiere dintre noi.Eram fericiti amandoi,Bogdanel chiar zambea.
Am invatat acolo cum sa alaptez si sa-l schimb eu chiar nu am avut tangente cu bebelusi pana atunci,deja ma descurc bine.
Doamnele asistente si de la pediatrie de acolo ptr ca asta sunt niste doamne ,au avut rabdare sa-mi arate tot ce trebuie sa stiu,m-am simtit in siguranta si linistita acolo plus ca si conditiile de acolo erau ca de hotel,curat si nou toate astea la o maternitate din provincie in Campia Turzii judetul Cluj.
POate nu vor sti niciodata ce scriu aici insa multumesc din suflet in special dr Mahmoud Alajmi care mi-a urmarit sarcina , dr Motora ,dr Covaci si intregii lui echipe medicale ( de soc) :lol: asa a glumit la un moment dat dl dr Alajmi cand eram in travaliu , chiar sunt oameni cu suflet si foarte devotati meseriei lor.
Sunt acasa acum si imi savurez in continuare starea de beatitudine, il privesc si ma simt implinita si nu mi se pare un efort deosebit sa-l ingrijesc.
Asa se incheie capitolul sarcina si se incepe capitolul de mamica .
Cu mandrie si fericire voi continua sa scriu pe acest forum si la alte topicuri despre bebelusi si mamici.

Multumesc ca mi-ati fost alaturi in aceasta odisee frumoasa,ne reintalnim aici.
#::h1 #-:p1 #::h1

Sus

MesajScris: Sâm Oct 16, 2010 12:16 
Neconectat
Moderator
Moderator

cristina - chiar mi-au dat lacrimile citind poveste nasterii lui bogdanel #::h1
sa fiti fericiti si sanatosi si norocosi si micul print sa va lumineze fiecare clipa a vietii voastre #-:p1

Din Regulamentul forumului: Evitati posturile care contin doar "Subscriu", "De acord", "Lol" si altele de genul acesta, care in fond nu spun nimic. E de preferat sa emiteti o parere proprie, in ideea unei comunicari mai de substanta.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 16, 2010 20:01 
Neconectat
Oracol
Oracol

Membru de baza al comunitatii Timis cu 1096 de posturi.

Cristina, ce frumos! #::h1 Ma bucur ca sunteti toti bine, sanatosi, sunteti acasa, impreuna. Dar de ce ai stat asa de mult in spital? atata se sta acolo pt. cezariene?
Ma gandeam acuma, tu ziceai ca ai avut contractii de 100 si asistenta spunea ca sunt maxime....eu am stat 4 ore cu contractii de 160... , din minut in minut, :( , deci se poate si mai rau :lol:

Sa ne mai pui poze cu Bogdanel, sa-l admiram si pupacim in voie! #-:p1 #-:p1 #-:p1

Sus

MesajScris: Dum Oct 17, 2010 09:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Alexia draga mea suntem bine si fericiti ca suntem acasuca incet incet ne acomodam unii cu altii, deja nu mai urla disperat cand il schimb :lol: si papa din ce in ce mai mult la o masa, ne facem mari avem 9 zile =D>
Cat despre contractii, asistenta aceea a spus ca atat poate sa inregistreze acel aparat de monitorizat eu sunt convinsa ca au fost si mai mari de 100 pentru ca pur si simplu erau insuportabile si din ce in ce mai acute in ultimele 2, 3 ore sa zicem si sunt destul de rezistenta la durere atunci cand nu am alta alternativa.
Asa ca nu stiu exact ce intensitate au fost asistenta imi tot arata graficul acela si vedeam cum urca brusc la maxim.
Bine ca am scapat si suntem amandoi sanatosi chiar nu-mi pasa daca am atins durerile maxime sau mai era mult pana acolo chiar nu ma simt mai putin mama pentru ca am facut cezariana in loc de nasterea naturala ,asa a fost sa fie si nu regret nimic .
Poate nu vad eu bine lucrurile insa cezariana e o alternativa eleganta de a da nastere unui copil ,de ce sa treci prin experianta traumatizanta a nasterii naturale cand se poate si asa .Am auzit chiar si ca nasterea naturala tocmai datorita durerii leaga afectiv si mai mult pe mama de copilul ei,nu stiu ce cred alte femei eu insa cand simt durere numai iubire si afectiune nu simt pentru acel generator de durere adica mi se pare o reactie de aparare normala a organismului cu instincte de conservare.
Stiu toata lumea spune ca asa a lasat Dumnezeu femeia sa se chinuie cand naste si eventual sa se chinuie toata viata, ca asa scrie in biblie si alte chestii destepte din batrani dar am evoluat e ca si cum ai prefera sa ai in casa un televizor cu lampi in loc de unul cu lcd cu telecomanda.
Poate imi pun in cap multe mame eroine care au nascut natural si au trecut prin traume fizice si psihice greu de imaginat de un barbat de exemplu sau de o femeie care n-a intrat niciodata macar in travaliu,eventual genul de mama care povesteste cu mandrie faptul ca a trecut prin dureri maxime, dar eu asa simt.
Nu cred ca mi-as putea iubi copilul mai mult decat o fac acum si nu cred ca nasterea naturala trezeste ceva mai special decat nasterea prin cezariana.Repet e doar parerea mea nu incurajez pe nimeni sa prefere nasterea prin cezariana in locul nasterii naturale ,fiecare varianta are si riscurile si beneficiile ei trebuie cantarite bine de catre dr si de catre parturienta daca i se ofera alternativa.
Am auzit ca se promoveaza foarte mult nasterea naturala indiferent de consecinte cel putin aici in cluj nu se fac cezariene la cerere se incearca pana in ultima clipa cu orice risc sa determine femeia sa nasca natural chiar si cu prezentatie pelvina ,cu circulare de cordon, cu bebe cu caputul disproportionat fata de pelvisul mamei,nu mi se pare o atitudine sanatoasa asta. Bine ca am avut un medic destept si prudent si nu ne-a pus viata in pericol.Atat despre nastere .

Bogdanel are putin icter l-a facut aproape de externare si dr pediatru de acolo i-a scris o reteta cu fenobarbital sper canu i-a dat acolo fara sa-mi spuna si mie :shock: eu stiu ca medicamentul asta e barbituric substanta cu efect hipnotizant sedativ si am citit pe net si asa e.M-am hotarat sa nu ii dau nici macar un pliculet .Asteptam sa vina dr de fam acasa pediatra lui sa vedem ce ne sfatuieste sa facem,trebuie sa existe si alta varianta de tratament.

Voi mamici care ati avut bebei cu icter cum ati rezolvat, eu nu vreau sa-i dau medicamente cat e asa micut si asa saracul a fost bombardat de antibioticele ce au trecut in laptic. Am facut cate 4 antibiotice pe zi parca. :(
Camy tu spuneai ca Stefanut a avut icter ce lampa ai folosit unde se gaseste?

Ok fetele va las ma duc sa fac un dus,va pup si va imbratisez #::h1 #-:p1 #::h1

Am uitat sa-ti raspund Alexia ,asa se sta aici la cezariana 6 zile si 6 nopti apoi in a 7a daca totul e perfect si cu bebe si cu mama externeaza.Si eu chiar m-am simtit f bine inca din a 3 sau a 4a zi, din a 2a zi m-am ridicat si am facut cativa pasi in camera,apoi am inceput sa-l ingrijesc pe bebe sa-l iau in brate sa-l ridic fara probleme ,acasa am urcat 3 etaje cu el in brate si mi-a fost mult mai usor ca atunci cand eram in ultimele luni cu burtica.Totusi eu apreciez prudenta lor nu mi-a fost greu ca am avut conditii bune si pe bebe aproape binenteles :love4:

Sus

MesajScris: Dum Oct 17, 2010 11:16 
Neconectat
Dependent NN

emotionanta povestea nasterii lui bogdanel.
Destul de important cred ca este sa nu apara coimplicatii neplacute dupa nastere, indiferent ca e cezariana sau naturala. Sa poti sa spui apoi ca a fost o experienta frumoasa.

Citat:
Voi mamici care ati avut bebei cu icter cum ati rezolvat

ai mei au avut amandoi un pic de icter, nu le-am dat absolut nimic si nici nu mi-a fost prescris vreun tratament. A trecut de la sine. Acuma trebuie vazut cat de generalizat e icterul, cat de puternic. Dar totusi... fenobarbital la bebe...brrr vezi ce zice si dr lui.

Sus

MesajScris: Dum Oct 17, 2010 11:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mikiduta are doar putin pe fata si torace nici vorba de cel nuclear si mi-au spus ca nu necesita fototerapie, insa ii prescriu droguri :shock: ,adica ei considera ca fototerapia e mai periculoasa decat administrarea de fenobarbital la un organism asa fragil,e incredibil cat de usor se prescriu medicamente la nou nascuti.

Deocamdata nu i-am dat nimic asteptam dr pediatru

Sus

MesajScris: Dum Oct 17, 2010 13:38 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Karra o poveste emotionanta draga mea,m-a facut sa-mi amintesc povestea nasterii Antoniei.Ma bucur ca sunteti amandoi bine,ca Bogdanel papa bine si tu te simti ok. #::h1 #-:p1 Si Antonia a avut icter insa pe ea a pus-o pe o lampa scam vreo 3 ore parca(sper sa nu ma insel).fototerapie parca ceva de genul asta si de atunci nu am mai avut pb .Eu la cezariana am stat 4 zile internata si a 5 a zi acasa.insa eu m-am internat luni si am nascut de abia marti dim

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]