Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Dum Iul 22, 2018 08:34

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: E mai usoara/rapida a doua nastere decat prima?
MesajScris: Vin Oct 21, 2011 09:37 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Intrebarea este pentru mamicile care ati nascut natural ambii copii. Desi multi medici spun ca sarcinile si nasterile nu seamana una cu alta (in cazul aceleiasi femei), totusi unii spun ca prima nastere e cea mai grea, urmatoarele sunt mai usoare. Cum ati perceput a doua nastere in comparatie cu prima? E adevarat ca la a doua nastere organismul e mai bine pregatit si face fata mai usor nasterii? Sau a doua oara suportam mai greu durerea? Astept orice argumente, mai ales cele medicale sunt binevenite :)

Sus

Subiectul mesajului: Re: E mai usoara/rapida a doua nastere decat prima?
MesajScris: Vin Oct 21, 2011 13:12 
Neconectat
Administrator
Administrator

Anisia82, toate cunostintele mele care au nascut natural, de cel putin doua ori, au nascut foarte usor a doua oara. Din cate am inteles, organismul este deja pregatit la a doua nastere si lucrurile merg mai repede si mai usor :)
Eu am nascut prin cezariana sa ca ... dar o astept pe sora mea cu al doilea bebe deoarece va naste sigur natural :lol:

Sus

MesajScris: Vin Ian 06, 2012 03:13 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Si eu am auzit ca doua nastere e mai usoara, dar moasa mi-a spus ca cel putin contractiile sunt mai dureroase. Nu am crezut, dar asa a fost. Spre sfarsit nu mai stiam cum sa stau de durere de spate. Travaliul a fost insa mai scurt si bebe a iesit mai rapide. Moasa ma ruga sa nu mai imping la contractii sau sa imping doar incet. Asta a fost tortura.

Sus

MesajScris: Lun Ian 09, 2012 16:12 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Dana, deci la tine a fost mai rapid, dar mai intens. Per total nu se poate spune ca a fost mai usor, sa inteleg... :|
La prima nastere, pentru mine au fost grele contractiile din final, cele la care trebuia sa imping cu putere. Spatele nu ma durea foarte tare, dar cand trebuia sa imping durerea parca se amplifica. Contractiile in sine nu mi s-au parut foarte dureroase, dar cand impingeam durerea parea mult mai mare ](*,)
Moasele cam au dreptate de obicei, au experienta... asa ca o sa iau in serios varianta cu contractii mai dureroase.

Sus

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 01:25 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

in curand o sa trec si eu prin acest experiment,chiar sunt curioasa cum o sa fie nasterea a doua,la prima am nascut binisor,adica nu m-am chinuit mult,si nici travaliu nu lam avut lung,sper si acum la a doua nastere sa nasc repede din momentul in care se anunta bebe ca vrea sa apara.

Imagine

Sus

MesajScris: Lun Feb 06, 2012 15:54 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

anuta scrie:
in curand o sa trec si eu prin acest experiment,chiar sunt curioasa cum o sa fie nasterea a doua,la prima am nascut binisor,adica nu m-am chinuit mult,si nici travaliu nu lam avut lung,sper si acum la a doua nastere sa nasc repede din momentul in care se anunta bebe ca vrea sa apara.

Sa dea Dumnezeu! [-o< Si eu am avut o nastere destul de rapida la primul copil, dar contractiile de expulzie si impinsul din final au fost mai grele... sper sa fie bine si de data asta si sa rezist efortului 8-[

Sus

MesajScris: Lun Feb 06, 2012 17:43 
Neconectat
Oracol
Oracol

Si la mine nasterea a doua a fost mai usoara din toate punctele de vedere,travaliu a durat o ora si 50de min,la ora 1 am ajuns la spital si la ora 2:50am nascut,dureri nu prea au fost

Sus

MesajScris: Lun Feb 06, 2012 17:47 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

la mine a 3-a a fost usoara :-D primele nu
a2-a nastere a fost mai grea decat prima travaliul insa mai usor..
anuta ,anisia,stai linistitite ,depinde si de medic ,pe mine m-a grabit putin cum ziceam si in alte postari

Sus

MesajScris: Joi Feb 09, 2012 16:11 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

oanap85 scrie:
la mine a 3-a a fost usoara :-D primele nu
a2-a nastere a fost mai grea decat prima travaliul insa mai usor..
anuta ,anisia,stai linistitite ,depinde si de medic ,pe mine m-a grabit putin cum ziceam si in alte postari

Oana, in ce sens a doua nastere a fost mai grea decat prima, insa travaliul mia usor? Te referi la contractiile de expulzie, au fost mai dureroase?

Sus

MesajScris: Joi Feb 09, 2012 22:00 
Neconectat
Moderator
Moderator

Si mie mi s-a parut a doua nastere mai "comprimata" ,timp scurt 1 ora si 20 minute,contractii extrem de intense,am trecut peste multe etape si in 15 minute am ajuns la durerile cele mai mari.Intr-un fel e bine si asa,nu m-am epuizat fizic de stat in travaliul atatea ore,acum depinde de fiecare femeie in parte.
Sunt de opinie ca oasele s-au distantat de la prima nastere naturala, bazinul e mai bine largit pentru expulzie,iti doresc o a doua nastere super usoara!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]