Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Dum Iul 22, 2018 08:37

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Despre travaliu. Ce ati simtit cand v-ati vazut copilasul.
MesajScris: Joi Mai 03, 2007 23:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Majoritatea viitoarelor mamici stiu cand incepe travaliul din instinct, noroc si, deseori, in urma unor contractii extrem de dureroase. Nu se stie ce anume declanseaza travaliul, dar o serie de substante produxse de organism stimuleaza contractarea muschiului uterului.
Travaliul este rezultatul actiunii concomitente a unor factori care tin de fat, placenta si maternitatea in sine. Semnalele care anunta travaliul pot sa apara cu luni sau doar cateva ore inaintea travaliului propriu-zis.

Medicul poate detecta inceperea procesului de subtiere si dilatare a colului uterin, dar exista semene pe care le poate recunoaste si viitoarea mama:

1. Femeile care se afla la prima nastere simt de obicei cum fatul coboara cu 2 pana la 4 saptamani inaintea inceperii travaliului. La nasterile ulterioare coborarea fatului nu se va mai petrece atat de devreme, ci chiar in momentul inceperii travaliului.

2. Crampele si durerile de burta sunt fenomene obisnuite incepand de la a doua sarcina si pot fi insotite de usoare dureri de spate.

3. De obicei cresterea greutatii se opreste in a noua luna si, pe masura ce travaliul se apropie, unele femei chiar pierd din greutate.

4. Unele mame resimt o oboseala puternica. Altele au puseuri de energie. Se declanseaza un impuls incontrolabil de a face curat prin locuinta, asociat cu instinctul pasarilor de a-si construi cuibul, pregatind astfel sosirea noului nascut.

5. Scurgerile vaginale se pot inmulti.

6. Pe masura ce colul uterin incepe sa se subtieze si sa se deschida, „tamponul" format din mucus, care acopera deschizatura uterului este inlaturat. Eliminarea lui prin vagin se poate intampla cu o saptamana sau doua inaintea contractiilor propriu-zise sau chiar in momentul de incepere a travaliului.

7. Transformarea colului duce la rupturi frecvente ale capilarelor si in consecinta la inrosirea mucusului. Acesta este de obicei un semn ca travaliul va incepe in 24 de ore, dar el mai poate intarzia totusi cu cateva zile.

8. Contractiile Braxton Hicks, care au inceput cu cateva saptamani in urma pot deveni mai frecvente si mai puternice. Ele pot fi chiar si dureroase.

9. Uneori pot fi resimtite usoare deplasari ale intestinelor chiar inaintea travaliului.

Travaliul propriu-zis nu a inceput, daca:

1. Contractiile nu sunt regulate sau nu devin mai frecvente

2. Durerea este resimtita in zona inferioara a abdomenului mai degräba decat in partea inferioara a spatelui.

3. Contractiile slabesc in intensitate in timpul mersului sau daca se schimba pozitia.

4. Mucusul are culoarea maro si nu roz.

5. Miscarile fatului cresc in intensitate odata cu contractile. (Aceasta ar putea semnala neplaceri ale fatului)

Cand contractiile devin mai rapide sau mai dureroase femeia isi poate pune intrebarea daca este vorba realmente de travaliu sau daca este doar o alarma falsa.

Este posibil ca travaliul sa fi inceput intr-adevar daca:

1. Contractile se intensifica in urma schimbarii pozitiei sau a desfasurarii unei activitati.

2. Durerea radiaza din partea inferioara a spatelui catre abdomen sau / si catre picioare. Contractiile pot fi resimtite si ca o deranjare stomacala si pot fi acompaniate de diaree.

3. Contactiile devin mai frecvente, mai dureroase si uneori mai regulate. (Aceasta poate varia in functie de persoana. Nu fiecare contractie este in mod necesar mai dureroasa sau mai lunga dar aceasta este regula generala).

4. Apar scurgeri de culoare rozalie sau patate de sange.

5. Apar rupturi ale membranelor si in 15 % din cazuri, placenta cedeaza (aparand scurgeri sau doar picurari) chiar inainte de inceperea travaliului.

Daca exista vreo urma de nesiguranta doctorul trebuie chemat imediat. Chiar daca lista de mai sus a fost consultata de nenumarate ori tot mai pot sa apara dubii.

Viitoarea mama nu ar trebui sa astepte semnele inconfundabile ale travaliului decat daca vrea sa nasca acasa. Nu trebuie sa se simta jenata daca este doar o alarma falsa, doctorul nu va rade de ea.

1. Sunati medicul in orice moment, fie zi sau noapte, daca semnele arata ca a venit timpul.

2. Probabil ca medicul i-a dat mamei sfaturi prealabile dar daca se asteapta sa apara intervale absolut regulate este posibil ca ele sa nu apara deloc.

3. Mama a fost probabil informata de catre medic asupra ruperii mebranelor inaintea inceperii travaliului. Daca mai sunt cateva saptamani pana la data la care ar trebui sa aiba loc nasterea, daca fatul este prea mic sau nu se afla deja in zona pelvisului, sau daca lichidul amiotic are o culoare maro-verzuie, sunati-va medicul imediat!

4. Daca mama nu este sigura daca este vorba despre travaliu sau nu, ea nu ar trebui sa presupuna ca nu este. Este mai bine sa fii in siguranta decat sa regreti mai tarziu.

Eu, de exemplu, am avut un travaliu de peste 12 ore (ma refer la travaliu pe ultima suta de metri!) - fiind la prima sarcina. Fiindca, daca privesc mai bine in urma, imi dau seama ca a durat mult mai mult: cu vreo 4 zile inainte s-o nasc pe Francesca mea, a trebuit ca doctorul ginecolog care m-a asistat la nastere sa-mi rupa membranele pentru a declansa travaliul, deci nasterea. Eu urmasem un scurt tratament cu No Spa si Utrogestan fiindca, in urma unor probleme personale - am facut si mult efort, inca din luna a saptea capul copilului era coborat mai mult decat ar fi trebuit in mod normal - colul era cam trei sferturi deschis si diagnosticul ce-mi fusese pus era: "risc de nastere prematura", etc. Iar eu am nascut la o saptamana si jumatate dupa termen! Din cauza Utrogestanului! Bine ca am schimbat medicul pe ultima suta de metri si ca nu am luat toate tabletele indicate! Adica tot raul spre bine! Fetita s-a nascut OK, "alba ca zapada" cum i-a spus si dr. care m-a asistat la nastere, curata si frumoasa! Oare nu asta-si doresc toate mamicile? Sa aiba copilasi sanatosi si frumosi? :-D Pe mine asta m-a facut sa uit de tot supliciul prin care trecusem. Eram multumita ca ea e bine ... :) :-D
Si toata lumea era incantata de mica printesa care aparuse pe lume sanatoasa ... :-D Ce poate fi mai frumos?

Va asteptam si pe voi sa povestiti cum ati adus pe lume comorile voastre, cat a durat suspansul, ce-ati simtit cand v-ati vazut copilul pentru prima data ... #-:p1

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 03, 2007 23:46 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Cred ca eu am avut visul oricarei viitoare mame referitor la travaliu. Pe scurt, contractiile au inceput la 5 dimineata...la 7 am plecat la spital, dupa ce m-am asigurat ca sunt contractii reale si la intervale regulate, de la 7 la 9 m-au tinut la internare cu acte, controale si altele. Apoi m-au dus in sala de nasteri, o camera cu 2 paturi, recte 2 mamici care se incurajeaza reciproc. Dupa juma` de ora a venit dr-ul si mi-a rupt membranele, 2 saci cu lichid :shock:, apoi dupa alte cateva minute mi-a pus o perfuzie cu ocitocina si m-a avertizat ca daca nu nasc asa in juma` de ora ma taie...adica cezariana, ce eu nu am vrut niciodata. Numai bine ca perfuzia si-a facut efectul si dupa vreo 10-15 minute de contractii reale si extrem de dureroase, a venit minunea. La 10:15 fix :-D

Ce sa mai zic? In momentele alea nu prea realizam ce se intampla. Eram fericita ca s-a terminat si ca bebe e sanatos.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 03, 2007 23:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu am nascut-o pe Ana-Francesca la 11:45 a.m.! :) Eram franta de-oboseala, ca nu dormisem cateva nopti: daduse din manute si di picioruse la greu! ...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 08:43 
Neconectat
Moderator
Moderator

Eu am nascut la 7:45, dupa o noapte de dureri..graoznice..dar care au meritat, si au fost deja uitate. Eram in an noualea cer, si sincer nu ma mai durea nimic, parca nici nu nascusem #-::c01 oricum am avut un doctor, extraordinar, caruia ii multumesc.

www.codrinasstore.blogspot.com

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 08:51 
Neconectat
Moderator
Moderator

Cat despre Andrei..si reactiile la vederea lui....am ras in hohote..de fericire, ca are buzele mele, asa cum imi doream eu..a plans vreo 10 minute, ca s-au minunat si dr...dar a primit nota 10 :-D II multumim zilnic lui D-zeu ca e sanatos si ca ne da putere si sanatate sa-l crestem

www.codrinasstore.blogspot.com

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 20:20 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Travaliul a fost cam asa: la 23.30 s-au fisurat membranele, la 3 au inceput contractiile care de la inceput au fost din 5 in 5 minute si le simteam in partea inferioara a spatelui. Burta nu m-a durut deloc. Abia pe la 10.30 eram dilatata pentru epidurala si dupa o jumatate de ora dupa ce si-a facut efectul epidurala eram pe masa iar Vladut s-a nascut la 11.57.
Ei...acum ce am simtit...eram foarte atenta la ce se intampla ca de cand l-a scos l-am vazut, am asteptat cateva secunde sa zbiere (cum am vazut in filme sa cum am auzit la alte mamici) iar el era foarte "silentios". Adica plangea, dar incet. Vreau sa spun ca si acum a ramas cu acelasi planset exceptand colicii cand racneste asa cum voiam eu la nastere. Apoi l-au luat si sincer nici nu voiam sa il mai tina acolo, voiam sa-l examineze cat mai repede sa-mi spuna ca totul e bine. A luat nota 9 si upa 5 minute tot 9. Nu am reusit sa aflu de ce, probabil din cauza plansului. In schimb a fost extraordinar momentl cand mi l-au adus, cam la o jumatate de ora si i-am dat sa suga (nu stiu ce ca nu simteam ca ar fi ceva inauntru) iar el se uita cu ochisorii lui mari la mine. Momentele alea nu o sa le uit niciodata :-D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 20:58 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

La mine a fost cam ca la Laura (NeBooMom). Numai ca putin mai repede. Adica, dimineata, pe la 8.30, am avut o scurgere (ca si cand am facut pe mine). Pe la 16.30, vazand ca nu se intampla nimic (nici dureri, nici contractii, alte scureri, nimic), m-am dus la maternitate, unde aveam dilatatie 3 cm.Intr-o ora m-am mai dilatat 2 cm, asa ca ajunsesem la 5 cm. Mi-au rupt membraele, apoi mi-au facut oxitocina (la 18.30), dupa care au inceput niste contractii zdravene, cam de 3 minute. Peste o ora si jumatate, la 20.05, am nascut-o pe Alexandra, dupa ce am impins de doua ori. A fost un sentiment exatrordinar de usurare, de fericire.
Desigur, sunt dureri, mari, insa total suportabile! Si bucuria de a-ti vedea copilul, te face sa uiti totul. Sau ma rog... aproape totul, caci urmeaza apoi eliminarea placentei si coaserea (pt cele care au epiziotomie).
Pt mine eliminarea placentei a fost mai dureroasa decat nasterea in sine. Asta si pt ca doctorul a facut-o manual, iar sentimentul acela de a avea o mana in mine a fost groaznic!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 22:55 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Am uitat sa zic ca aveam dilatatie 8 la internare si 9 pe masa. La mine oricum nu s-a pus problema de epidurala, nici daca voiam asa ceva :-D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 06, 2008 10:02 
Neconectat
Oracol
Oracol

Membru de baza al comunitatii Brasov cu 2395 de posturi.

mmmm...pot spune ca sarcina ca si o parte a travaliului au fost "ca la carte". totul a fost minunat....in sapt 37 bb coborase f mult si urmau sarbatorile, dr mi-a zis sa ma odihnesc mult ca sa trecem peste sarbatori.
:) am trecut peste sarbatori....si tot asteptam....dar nimic....bb urcase inapoi si noi asteptam. in 12 ianuaria era termenul de 40 de zile, dr mi-a spus ca nu ma lasa mai mult..stia el de ce.....in 12 ianuarie eram internata...si dr m-a intrebat cum sa nastem...am optat pt normal....numai ca nici colul nu era deschis...nu mi-a rupt apa, mi-a deschis colul la ora 14..in jur de orele 20 au inceput durerile puternice si dilatarea...la 2 noatea aveam dilatare 6 cm, la 6 dimineata aveam 7 cm, la 7 dimineata aveam 8 si ceva....la 7 si un pic au inceput contractiile de expulzie..si eu ramasesem la dilatatie 8,5...mi-au pus perfuzie ca nici contractiile nu erau suficient de durabile in timp erau prea scurte...era un risc sa nu pot sa imping sa iasa bb...si perfuzia era si pt dilatare...cu o doza trilpa de perfuzie si o dilatare manuala de la 8,5 la 10 (asta a durut cel mai tare....si am tipat de nu stiam ce e cu mine) la ora 8.00 duminica 13.01.2008 a facut cunostinta cu lumea Daciana...
tot asa nu a plans din prima a scos mai mult un scancet (si asa a facut mult timp era foarte tacuta cu exceptia colicilor sau cand nu vrea ceva) aua spirat-o au spalat-o, masurat-o, catarit-o...dupa ce a iesit aeam ochi si urachi numai pentru ea...auzeam tot ce spunea dr...am simtit cand a iesit palcenta (am avut noroc a iesti singura, am simtit ceva cald ca se scurge la 5-7 minute dupa nastere nu m-a durut deloc), cand a inceput sa curete....cand a inceput sa ma coasa (ultimele cusaturi nu au fost cu anestezie si le-am simtit dar am strans din dinti..tipasem destul pentru ziua aia :)) ).cand mi-au pus-o pe piept...a deschis, asa somnoroasa, ochi si i-am zarit ochisotii am pupat-o pe obraz....acum imi dau seama nu avea nici un gand sa iasa de und era..... :lol:
dupa ce am nascut si am vazut-o m-a busit plansul si m-am abtinut....nu credem ca o sa o mai vad, mai ales dupa ultimele minute pana la expulzie...dr zicea e e pericolul sa se blocheze si sa nu o poata salva...dar uite ca am avut putere (desi din cauza contractiilor primele 2 impingeri erau pe contratie...ultima era fara contractie...) si ea a fost cuminte..... dar trecuse totul....
nu am avut-o atunci langa mine ca nu o vazuse pediatra..si cand am coborat la 17 la vizita am vazut-o dormea...nici nu scancea, nimic, ea dormea.....nu am vrut sa o aduca in camera in seara respectiva, desi pot fi acuzata...dar eram super obosita...dupa o noapte de travaliu si dupa o zi in care nu reusisem sa dorm..am zis sa ma odihnesc...si bine am facut, a doua zi la ora 7 aveam bb in camera, am pus-o la piept...si a inceput sa suga..nici nu stiam dc am ceva in piept...dar ea sugea...si trebuie sa precizez 2 luni nu mi-a acceptat tetina...numai sanul meu...pupici la toate mamicile si pitici mici #-:p2
acesta este povestea mea, nu trebuie sa sperie pe nimeni, fiecare organism reactoneaza altfel....pupici

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 09, 2008 23:08 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

noi aveam termen pe 14-15 dec ,dar cum pe 14 era ziua cumnatului meu eu imi doream sa nu fie atunci , caci as fi vrut sa aiba puiul meu ziua lui speciala...sa nu copieze pe nimeni ... asa ca joia seara pe 14 am fost la aniversarea cumnatului , acolo bebe a inceput sa miste mai mult decat o facea de obicei , dar eu am crezut ca e din cauza fumului de tigara , cu care cu nu sunt obisnuita , sau a muzicii prea tari ... la 12 noaptea ne-am intors acasa , eu la volanul unui microbuz , sotul meu bause , nu prea mult , dar n-am riscat sa ne ia politia. Acasa ne-am culcat ca de obicei si pe la 3 fara un sfert m-am trezit sa merg la baie , ca asa aveam un ritual instinctiv , insa de data asta ma durea putin si burta , ca la treaba mare ... am facut-o si m-am intors in pat , insa au inceput dureri ca la ciclu ... am stat cuminte si dupa 5 minute iar ... l-am trezit pe sot si i-am zis ca daca mai am de doua ori asa dureri trebuie sa ne imbracam , ca poate asta inseamna nasterea... si asa a fost ... in toiul noptii am plecat de la cisnadie la sibiu ... dar a fost ca-n filme cu prosti ... nu se mai inchidea usa la masina :roll: ... si pe mine ma durea ... pe intuneric , cu o surubelnita a rezolvat sotul meu problema si am ajuns si la spital ...pe masura ce timpul trecea durerile erau tot mai intense , tot la 5 min , dar suportabile ...la spital cand m-a controlat moasa aveam deja 7 cm ... mi-a facut clisma, lucrul de care imi era cel mai groaza inainte sa nasc , si care s-a dovedit a fi un nimic ... mai rau mi-a fost ca am vomitat vreo juma de ora ... aia era nasol , dar era din cauza dilatatiei ...deci la 3 fara un sfert m-a apucat si la 6 si unsfert am terminat ... rapid , nu?! nu mai spun ca ora ce a urmat dupa a fost mai nasoala decat tot ... placenta nu se desprindea intr-un colt , ma rupsesem urat si inauntru , epiziotomie imi facusera inevitabil ...imi amortisera mainile si picioarele in pozitia aceea ... imi venea sa adorm mereu ...aia a fost cel mai urat din punctul meu de vedere... Pe bebe Alex cand l-am vazut mi-a fost drag , cu gurita lui conturata perfect , dar nu ma mai interesa dupa ce am auzit ca plange , mi-a fost de ajuns sa stiu ca e viu... apoi cand le-am auzit si pe moase ce curioase erau cat e de mare n-a mai fost o surpriza sa-mi zica de cele 4 kg ale lui si cei 56 de cm ... L-am mai revazut abia la 10.30 cand m-au dus in salon , ca am stat putin cu perfuzii , dupa ora aceea obositoare , dupa frisoane ... aveam nevoie de un cocteil de saruri si minerale ...Apoi mi-am revenit in timp normal ... pt cele ce se pricopsesc cu hemoroizi... nu va speriati , ungeti din abundenta cu creme speciale , puneti supozitoare si se retrag ei ... mama lor !!! Cam lunga povestea mea dar fiecare o va avea pe a ei si va dori sa o stie lumea ... cine n-a nascut nu stie cum e ... eu as fi vrut sa gasesc aceste impresii inainte sa nasc , caci pe toate care mai nascusera ziceau doare dar trece... heloo ! vroiam detalii ...!!! ca sa stiu cum sa ma pregatesc , la ce sa ma astept ... chiar daca fiecare corp reactioneaza altfel ... nu disperam , dar vroiam sa stiu tot... va pup si va tin pumnii !!! sa dureze cat mai putin si sa nu mai nasca cineva cu voi sa va sperie chinurile facerii ... va pup ca nu mai gat .... paaaaa

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]