Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Mar Dec 19, 2017 00:29

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 279 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pro sau contra premergator?
MesajScris: Mie Sep 28, 2005 23:07 
Neconectat
Oracol
Oracol

premergatorul... pro sau contra? :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 29, 2005 08:25 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Eu mi-s contra!
Nu vreau sa-l fortez cu nimic si atata timp cat nu merge singur, inseamna cu nu i s-au dezvoltat inca bine toti muschii si nu vreau sa aibe probleme mai tarziu.

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 29, 2005 12:14 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

pro - l-am folosit si nu am avut nici un fel de problema , a fost chiar bine-venit 8)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 29, 2005 12:18 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

tot pro- e singura metoda prin care mai pot face treaba in casa. merge prin toata casa si de cand il are a prins curaj sa merga si sprijinita de marginea patului intr-o parte.

Imagine

Sus

Subiectul mesajului: pro
MesajScris: Joi Sep 29, 2005 12:39 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Eu sunt pro. Andrei a mers cu premergatorul de la 6 luni, iar la 11 luni a facut primii pasi singur, dupa care la 1 an a plecat in picioare.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 29, 2005 14:12 
Neconectat
Oracol
Oracol

pro. nu poti sa stai tot timpul dupa bb aplecata raminem asa :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 29, 2005 14:19 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Pot sa votez si pro si contra?
Sunt pro pentru ca intr-adevar atata timp cat statea in el Bianca, puteam sa fac si eu cate ceva prin casa chiar daca se incurca printre picioarele mele mereu.
Sunt contra pentru ca in cazul nostru am avut impresia ca mai mult i-a ingreunat mersul. Am asezat-o in premergator prima data pe la 6 luni. A invatat repede sa-l foloseasca dar mai mult s-a lenevit, nu a invatat sa mearga de-a busilea decat foarte tarziu, iar de mers singura abia dupa 1 an si 2 luni, dupa ce nu il mai dadusem de vreo doua, trei luni. Eu cred ca daca nu i-l ofeream si o lasam mai mult pe jos se ridica mai repede si ar fi mers mai curand. Insa oricum a invatat sa mearga si poate intarizierea s-a datorat altor motive decat premergatorul, n-am de unde sti exact.
Insa la un al doilea copil cred ca voi incerca sa nu-l mai folosesc.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 29, 2005 15:29 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Noi nu l-am folosit aproape de loc. Ne-am chinuit ceva cu el dar la 8 luni si 10 zile a facut primii pasi iar la 9 luni si trei saptamani mergea prin casa singur. Afara l-am mai tinut in ham mai mult timp pana pe la vreo 11 luni.
Totusi mi se pare foarte devreme sa il pui in premergator la 6 luni. Abia sta in fund la varsta asta.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 30, 2005 19:22 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Ca in cazul tuturor "instrumentelor" ajutatoare...premergatorul este bun si rau in acelasu timp. Important este sa nu atingem extremele.

Uitati-va si o sa vedeti ca aproape toate ati spus ca...aveati mai mult timp "liber" cand puiul era in premergator...Asa este, va acorda un "ragaz" si il securizeaza pe copil! Insa...nu inainte de 6-7 luni! Adica inainte de a avea abilitatea necesara de a sta corect macar in sezut! Apoi...intr-adevar, puiutii lenevesc cu premergatorul...caci e mai usor sa dai din degetelele de la picioare si sa ajungi in 2 secunde langa mama, decat sa te "chinui" sa mergi pana la ea.

Pentru ca un premergator sa fie bun pentru copil trebuie sa:
- fie de calitate (roti, bare de fier, "scaunel") si usor de igienizat (nu uitati ca de multe ori premergatoru este utilizat si drept...scaun de masa- sau poate ma insel?!)
- sa fie utilizat in reprize de max 30 -40 de minute.
- sa alterneze cu "exercitiile" de mers sprijinit, insa in mod "liber" (fara premergator)- pentru a-i da ocazia sa isi intareasca muschii si sa deprinda o pozitie corecta de mers.
- copilul sa fie poarte incaltaminte adecvata
- copilul sa fie corectat atunci cand se impinge doar intr-un picior sau intr-un deget (sau cand se impinge doar in degetele mari de la picioare)
- "scaunul" sa ii fie pe masura copilului si sa nu il oblige sa departeze prea mult picioarele sau sa poata baga (accidental) ambele picioare pe aceeasi gaura.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 30, 2005 21:05 
Neconectat
Moderator
Moderator

eu sunt pro categoric.
chiar n-am fortat nota cu el, mi-am luat toate notitele cum se foloseste acest obiect, nu m-am aruncat sa-l folosesc mult pre devreme si nici prea mult, la schimb am obtinut satisfactia ca puii mei au reusit sa mearga mai repede.
ce n-am avut eu au fost hamurile, chiar m-am chinuit sa stau aplecata si multa vereme decat sa le am in ham.
la un moment dat fata mea cea mare avea 3 ani cand m-a intrebat daca tanti are un catel, era vorba de un bb in ham, eu i-am zis ca e un ham si ea mi-a raspuns ca nu, e catel :lol:
a fost coooooool

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 279 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]