Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
* Autentificare  regulament Regulament    * FAQ    * Căutare
Acum este Mie Iul 30, 2014 05:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum scap de cartita?
MesajScris: Lun Iul 02, 2007 08:31 
Neconectat
Dependent NN

Fetelor,daca aveti ceva cunostiinte despre animalele astea nebune,va rog ajutati-ma ca nu mai pot :evil: .

Am reusit intr-un final sa pun gazon si-am asteptat cu sufletul la gura sa rasara.Si-a rasarit,numia ca o data cu el au resarit si musuroaiele de cartita.Animalele astea mi-au invadat gradina si-au facut sa arate ca dupa bombardament :cry: :cry: ....numai musuroaie si galerii,mi-au terminat gazonul...

Am cumparat aparat special pentru alungat cartite,care emite sunete,dar de cand l-am montat,parca si mai rau s-au indarjit :evil: .

Ieri am bagat apa cu pistolul de apa in toate galeriile si musuroaiele...nu-mi venea sa cred cata apa intr-o acolo :shock: .Intr-un final,cand am ajuns cu apa in capatul gradinii,a scos si ea capul ca deh...nu mai putea respira.M-am si speriat cand am vazut aratarea aia disperata :lol: .Am pus jetul de apa pe ea si-am dus-o afara din curte prin gard,nu cred ca i-a placut deloc asta pentru ca jetul era deosebit de puternic.Ar fi trebuit s-o prind si s-o extermin,dar n-am putut :roll: .E un animal frumusel ca un hamsterica mai maricel(am am avut hamsteri in copilarie :-D ) si mi-a fost mila sa-i fac vreun rau :( .

Am zis si eu ca de la sperietura poate nu s emai intoace,dar dimineata musuroaiele erau la locul lor,galerile la fel :evil: .Efectiv nu mai stiu ce sa fac,sunt suparata rau de tot,au intrat o gramada de bani in gradina asta si-am muncit pana mi-am rupt oasele si acum nu ma pot bucura de pajistea mea :cry:

Peste o saptamana ar trebui sa tund iarba si nu voi putea sa fac asta din cauza musuroaielor :evil: (iar masina de tuns ma va rupe la buget iarasi :( ).

Daca aveti vreo idee,va rog ajutati-ma.Nu mai am nici bani,nici putere sa sap din nou ca s-o iau de la inceput :cry:

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 02, 2007 09:45 
Neconectat
Moderator
Moderator

amicul google zice cam asa:
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=232514
http://www.animale.ro/forum/viewtopic.php?t=10065
http://www.gradinamea.ro/forum/archive/ ... -2146.html

spor la citit 8)

asta e aparatul care mai mult le-a adunat :?: - http://www.dmail.ro/prodotto.php?cod=30663-712&np=1

Din Regulamentul forumului: Evitati posturile care contin doar "Subscriu", "De acord", "Lol" si altele de genul acesta, care in fond nu spun nimic. E de preferat sa emiteti o parere proprie, in ideea unei comunicari mai de substanta.

Ultima oară modificat de ktael pe Mar Aug 05, 2008 11:33, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 02, 2007 23:34 
Neconectat
Dependent NN

Da,Cata,ala este aparatul dar nu-i bun de nimic :evil: .L-am mai infipt si-n fata geamului dormitorului nostru si toata noaptea auzim "car-car"...e stesant,mai ales ca dormim cu geamul deschis.

Mersi mult pentru material #::h1 ,am citit si-am costatat ca am aplicat deja toate metodele alea...mai putin cea cu sapa :lol: .

Azi am inundat iar galeriile si l-am pus pe cumnatul meu sa stea la panda s-o prinda intr- galeata cand iese(altul care nu poate omara animale :lol: )...dar n-am avut scucces,n-a scos nasul si sper sa a decedat inecata :oops: .

Am fost si la farmacia veterinara si-am luat otrava pentru coropisnite(pentru cartite n-aveau)...o sa i-o servesc meine dimineata la micul dejun :roll: .Am mai auzit un produs(ceva cu fumigene),pe care tanti aia a fost asa de draguta sa ma ajute si sa mi-l comande la Targu-Neamt.

Ceva tot trebuie sa functioneze pana la urma,ca nu mai pot :cry: ,e gradina la care am visat toata viata si nu ma pot bucura de ea :cry: :cry:

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 03, 2007 14:32 
Neconectat
Moderator
Moderator

of cryss - imi pare rau ca te necajeste o amarita de cirtita. si mai ales cind stiu cit de incintata erai de gazon #-::c01
si noi am avut gazon - de fapt il plantase cel de la care am cumparat casa si terenul. dar nu stiu ce soi de gazon era ala ca era mai mult iarba inalta :shock: si s-a rarit pina la disparitie in mare parte :evil:

Din Regulamentul forumului: Evitati posturile care contin doar "Subscriu", "De acord", "Lol" si altele de genul acesta, care in fond nu spun nimic. E de preferat sa emiteti o parere proprie, in ideea unei comunicari mai de substanta.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 03, 2007 17:29 
Neconectat
Moderator
Moderator

la noi "radarul" e Tzitzi, o pisica, cum le prinde, le si omoara, nu le mananca fiindca nu-i plac, altfel, inainte, multa apa in fiecare groapa.
pisica are un randament f bun, dupa cativa ani, n-au mai facut musuroaie pe langa casa, mai precis printre flori.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 03, 2007 18:57 
Neconectat
Dependent NN

ktael scrie:
... dar nu stiu ce soi de gazon era ala ca era mai mult iarba inalta :shock: si s-a rarit pina la disparitie in mare parte :evil:

Noi l-am cumparat pe cel mai scump tocmai pentru ca pamantul nu era de buna caitate...nu fusese nimic altceva acolo in afara de pietris si nisip :evil: .Impreuna cu ingrasamantul m-a costat 300 RON :x .Iar acum...blestemata asta de cartita :cry: .Nu sapa unde au iesit buruieni sau n-a iesit deloc gazon,ci acolo unde este iarba mai frumoasa :evil: .Un dezastru.

Ma consolez cu gandul ca acum curtea mea nu mai arata ca una parasita,erau buruienile cat casa si-ncepusera sa se plimbe lighioane pe acolo :evil: .Acum e curatel terenul dar gazon nu e.....De ce nu ma pot bucura si eu? Pentru ca mi-a fost mila sa omor o aratare? :lol:

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 10, 2007 09:52 
Neconectat
Dependent NN

Fetelor,am mai gasit o metoda :-D .Niste fumigene oravitoare care se numesc RITOX.Comandasem doar o cutie cu 5 batoane si rau imi pare pentru ca am gasit peste 30 de gauri pe unde cartitele mele iesisera cand le inundam cu furtunul :evil: .Le-am astupat si eu cu pietre si in musuroaie am varat cate un baton aprins.Toata operatiunea asta mi-a luat cateva ore si sper din tot sufletul sa fi rezolvat problema macar in parte :roll:

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 10, 2007 18:24 
Neconectat
Moderator
Moderator

Crys, imi pare rau de faptul ca inca ai cartite.
Cum ziceam ,uite-o pe felina care le prinde, de cand e ea pe faza, nici n-am mai vazut vreuna nici printre flori, nici printre legume si..duminica chiar am luat din pamant morcovi atat de frumosi, intregi, inainte telina, morcovii, erau pe ultimul plan.

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 11, 2007 07:55 
Neconectat
Dependent NN

Doamne,Raluca,cat de bine seamana printesa asta cu tine :shock: :shock: .Nici nu ma pot uita la felina ta :lol: :lol:

Cred ca am mai exterminat din cartite :oops: ,azi n-am decat 4 musuroaie,nu 8 ca pana acum :evil: .Deci....merge,sper.Am mai comandat inca 10 fumigene si maine "vanez" iarasi :lol: .

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 11, 2007 10:01 
Neconectat
Moderator
Moderator

cryss - spor la vinatoare :P
dar oare tu vinezi si sotul are grija de copil :?: s-au inversat rolurile stramosesti :lol: :lol:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]