Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Dum Feb 25, 2018 11:56

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 24, 2009 15:43 
Neconectat
Oracol
Oracol

Andre, dar vad ca tu chiar ai planuri mari de te gandesti si la a treia nastere... :roll: :) :) Din cate stiu eu nu e obligatoriu sa nasti prin cezariana si la a doua nastere. :?

Evitati posturile care contin doar "Subscriu", "De acord", "Lol" si altele de genul acesta, care in fond nu spun nimic! E preferabil sa emiteti si o parere proprie, in ideea unei comunicari mai de substanta.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 28, 2009 15:47 
Neconectat
Oracol
Oracol

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
da, am planuri mari de viitor!
sper sa si reusesc

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 14, 2009 19:51 
Neconectat
Oracol
Oracol

Membru de baza al comunitatii Timis cu 3214 de posturi.

Am nascut prin cezariana,cu toate ca mi-am dorit sa nasc natural. S-a rupt apa si nu m-am dilatat deloc,iar David era si marisor -4.400kg- asa ca doctorul a decis sa facem cezariana. Ne bucuram ca totul a decurs bine si suntem sanatosi,ceea ce va dorim si voua . #-:p2

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 13, 2009 09:45 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Eu am nascut normal,travaliul a durat destul de mult,dar a trecut,suntem bine amindoua asta-i cel mai important!!

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 13, 2009 16:51 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Eu am ales cezariana din start. De ce? Pentru ca nu suport durerea si pentru ca aveam deja si 31 de ani. Sarcina a decurs bine, la fel si nasterea. In 45 de minute am fost gata iar a doua zi dimineata m-am si dat jos din pat sa merg la Raisa. M-as fi dus la ea din seara oparetiei dar eram ametita si nu am vrut sa risc.Daca ar fi sa nasc si a doua oara tot cezariana as alege. Recuperarea a fost rapida si acum suntem bine amandoua.

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 28, 2009 13:25 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

si eu tot cezariana am ales de la bun inceput ,ma gindeam sa-i fie lui bb cit mai usor si aceasta era singura modalitate,mi-a fost usor si mie ca l-am vazut oricum cind sa nascut si voi alege si la urmatoarea aceeas procedura.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 28, 2009 13:45 
Neconectat
Oracol
Oracol

theod_72 scrie:
si eu tot cezariana am ales de la bun inceput ,ma gindeam sa-i fie lui bb cit mai usor si aceasta era singura modalitate,mi-a fost usor si mie ca l-am vazut oricum cind sa nascut si voi alege si la urmatoarea aceeas procedura.

Din cate stiu eu pentru bebe e cel mai bine sa treaca printr-o nastere naturala (bineinteles daca mama e sanatoasa). In felul acesta se face mai lin trecerea de la viata in burtica la mediul exterior.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 28, 2009 15:23 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

eu am inteles ca este mai bn pt bb sa se nasca prin cezariana caci nu mai este supus la tot chinul de a se strecura peste tot :-D singurul inconvenient ar fi ca va trebui sa invete sa respire ma repede un pic si ca va fi scos nu cind vrea el ci atunci cind vrea mama sau o cere situatia.dar stii cum este citi medici atitea pareri,iar mie personal mi-a placut ce am vazut la iesire(un bb curat,roz si fff frumos) :-D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 28, 2009 16:12 
Neconectat
Oracol
Oracol

Teo, fara suparare, dar nu cred sa existe medic normal la cap care sa sustina ca e mai bine pentru bebe sa se nasca prin cezariana. E un traumatism si pentru bebe si pentru mama.
Si oricum (desi nu mi se pare ca ar trebui sa conteze in luarea unei decizii atat de importante): unii copilasi sunt tare frumusei chiar daca se nasc natural.
Scuza-ma ca insist, dar mi se pare un subiect foarte important.

Am incercat sa caut pe NN un articol la subiect, dar din pacate nu am gasit. :(
Nu imi permit sa dau linkuri de pe site-uri concurente.
Uite ce am mai gasit in limba romana:

http://www.jurnalul.ro/stire-viata-sana ... 40193.html
http://www.csid.ro/stiri/noutati/romanc ... e-2806677/

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 28, 2009 16:54 
Neconectat
Moderator
Moderator

Eu am avut 2 nasteri naturale...din care au rezultat 3 copii 8) . Prima nastere, desi a durat mai mult, vreo 12 ore, a fost incomparabila ca durere si intensitate cu a doua. A doua nastere, cea cu gemenii...a fost...de neimaginat....cred ca nu exista termen de comparatie la durere....mi s-a rupt apa la 22:30..si la 01:20 de minute a fost deja nascut primul copill Totul a mers mult mai rapid..si de aici si durerea mai mare...insa...la al doilea copil totul s-a complicat, m-au chinuit...ca dr a vrut sa nasc tot natural...travaliul s-a oprit..contractiile la fel...si cine a tercut prin asa ceva...stie ce chin e....intr-un final s-a nascut si al doilea bebelus....insa ce a urmat dupa..iar a fost dureros..mi s-a rupt colul..m-a chiuretat pentru ca placenta celui de-al doilea copil s-a rupt bucati....NU vreau sa-mi mai amintesc....insa...acum..privind in urma sunt convinsa ca dc ar fi sa mai aleg o data daca nasc natural sau cezariana, aleg nasterea naturala!!!

www.codrinasstore.blogspot.com

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]