Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Dum Iul 22, 2018 08:25

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 06, 2007 12:26 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

A, si mi-am mai adus aminte de ceva. Am intrebat de ce musai clisma si nu mi se da un laxativ. Si mi-au zis ca nu e recomandat pentru bebe :shock:

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 06, 2007 15:28 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Fetelor sper sa nu radeti de mine dar si mie mi-a fost groaza de clisma ininte de nastere dar in momentul cand mi-a facut-o si am simtit apa aia calda in mine parca am si uitat de contractii.Pentru mine a fost ceva relaxant si daca o sa mai am un bb neaparat o sa cer sa mi se faca clisma.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 06, 2007 16:13 
Neconectat
Moderator
Moderator

musai clisma pentru ca traim in romania! si ideea e sa faci omul sa se simta cat mai penibil si mai incomod! ...asa poate, cu atatia nervi, mai uita de dureri :twisted:

la mine a fost complet inutila, fiindca oricum pana sa ajung la spital am stat la WC si s-a golit tot ce se putea; dar daca-i musai... de ce sa nu merg si la buda din spital de vreo 10 ori, ca sa elimin apa pompata de ei cu forta?

si inainte de nastere ma apuca paranoia citind prin carti (traduse din editii din straintate) si pe net despre pregatiri pentru nastere - luati laxativul indicat de medic...pai da, in alte tari se poate, acolo viitoarea mama e considerata fiinta umana, nu ca la noi.
...nu e vorba neaparat de rusine, e vorba de chestii penibile si complet inutile!

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 07, 2007 11:23 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Ganditi-va numai cat de aiurea e sa mergi la toaletele din maternitate - ce mizerie si cat de incomod poate fi!! :x

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 07, 2007 11:56 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Eu mi-as fi dorit sa-mi faca clisma (sau orice altceva :oops: ) Asa am considerat si eu ca am facut acasa tot ce se putea dar nu a fost asa :oops:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 07, 2007 14:20 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

MihaelaStoiciuc scrie:
A, si mi-am mai adus aminte de ceva. Am intrebat de ce musai clisma si nu mi se da un laxativ. Si mi-au zis ca nu e recomandat pentru bebe :shock:

Nu cred ca nu e recomandat pentru bb sa iei un laxativ.
Mie chiar medicul ginecolog mi-a spus ca pot lua un laxativ, asa ca .... cel mai sigur e sa intrebi inainte cu ceva timp de a naste, cand mergi la un consult la ginecolog ce fel de laxativ poti lua.
Cand aud de clisma ma zbarlesc toata ....:rr:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 07, 2007 17:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu am nascut la Polizu si nu mi s-a facut clisma inainte de nastere...insa poate era mai bine fiindca nu stiu sigur dar cred ca am patit "rusinea" in timpul contractiilor, cand mi s-a spus sa imping...nici nu mai stiu exact daca asa a fost ca eram pe jumatate ametita de durere...
Pana la urma nici nu mai conteaza, eu cred ca se intampla frecvent astfel de "accidente" in timpul nasterii...asta este!
Daca mi se propunea clisma nu as fi refuzat, daca asa trebuia, ma conformam si gata!!!! NU mi s-ar fi parut ceva de nesuportat!!!!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 23, 2008 13:15 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

sa va zic ceva? :oops: :oops: :oops: :oops: mie mai frica imi e de CLISMA decat de nasterea propriuzisa! :(

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 25, 2008 08:45 
Neconectat
Dependent NN

Sandrina,sunt mult mai multe ocazii in viata asta de a face o clisma,in afara nasterii.Te poti pomeni cu o apendicita care trebuie operata sau sa fii nevoita sa faci alte investigatii medicale care presupun si...asta.

Cred ca mai rusine ti-ar fi daca ai face kk pe masa ginecologica in fata medicului....pentru ca asta se va intampla inevitabil si involuntar daca nu faci clisma pentru ca corpul nu te mai asculta....

P.s. in timpul travaliului sigur nu mai simti nicio rusine din cauza durerilor si-a starii psihice,ce te faci insa daca esti nevoita sa nasti prin cezariana cu anestezie peridurala cand clisma ti se executa in plina "sanatate" mintala? :lol: :lol: #::h1

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 25, 2008 09:10 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

cryss...nici nu vreau sa ma gandesc!stiu ca trebuie....ca e neplacut dar merita...asta e!am sa uit de asta cand am sa imi tin ingerasul in brate :roll:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]