Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Dum Iul 22, 2018 08:20

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 371 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CEZARIANA
MesajScris: Mie Ian 06, 2010 20:12 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Si eu am avut parte de 2 cezariene si amandoua au decurs foarte bine, m-am refacut foarte repede, la mine asa a fost sa fie la prima nastere sa rupt apa si bebelina nu a vrut sa iasa si atunci am decurs la cezariana sa nu raman fara lichid, a doua automat a fost din nou cezariana, de ce spun asta pt. ca ma supara foarte tare sistemul nostru sanitar, acum cand am nascut eu au mai fost 13 cezariene si sa va spun de ce pt. ca spitalul nu dispune de injectia care ajuta dilatare si atunci sa nu riste dr. face cezariana, nu spun ca e de vina dr. ca el defapt nu prea are variante si decat sa piarda pe bb sau mamica atunci prefera sa mearga la sigur, ma supara fffffffoooarte tare sistemul nostru sanitar ca efectiv obliga femei care poate ar fi vrut sa nasca natural sa decurga la cezariana.
Si eu am avut parte de 2 cezariene si amandoua au decurs foarte bine, m-am refacut foarte repede, la mine asa a fost sa fie la prima nastere sa rupt apa si bebelina nu a vrut sa iasa si atunci am decurs la cezariana sa nu raman fara lichid, a doua automat a fost din nou cezariana, de ce spun asta pt. ca ma supara foarte tare sistemul nostru sanitar, acum cand am nascut eu au mai fost 13 cezariene si sa va spun de ce pt. ca spitalul nu dispune de injectia care ajuta dilatare si atunci sa nu riste dr. face cezariana, nu spun ca e de vina dr. ca el defapt nu prea are variante si decat sa piarda pe bb sau mamica atunci prefera sa mearga la sigur, ma supara fffffffoooarte tare sistemul nostru sanitar ca efectiv obliga femei care poate ar fi vrut sa nasca natural sa decurga la cezariana.

Sa stii ca lipsa perfuziilor cu oxiton nu ar trebui sa fie de fel un motiv pentru cezariana. Dimpotriva, este demonstrat ca perfuziile cu oxiton pot mult mai usor conduce la cezariene de urgenta datorita stresului la care este supus fatul, contractiile fiind datorita perfuziei mult mai lungi si mult mai dureroase.

Sistemul greseste foarte mult pentru ca mediul intraspitalicesc este de asa natura incat mai degraba adauga factori stresori in jurul mamicii care este in travaliu si are nevoie de foarte multa sustinere si acceptare. Iar factorii stresori automat conduc la incetinirea sau chiar blocarea dilatatiei. Sistemul greseste pentru ca nu admite alte solutii care pot ajuta la progresia dilatatiei in afara celor medicamentoase, cum ar fi schimbarea pozitiilor, libertatea de miscare in travaliu, folosirea mingiilor de travaliu, permiterea insotirii femeii de catre o persoana care sa-i dea incredere si sa o linisteasca, crearea unui mediu ambiant reconfortant, permiterea folosirii apei ca masura de confort (hidroterapia - dusuri sau bai) si cate si mai cate, mult mai utile si mai reconfortante, toate fara efecte secundare si care pot conduce femeia catre o nastere cu adevarat naturala...

Cezariana este o solutie mult mai la indemana unui doctor care pana la urma pentru asta se specializeaza, pentru interventii in travaliu si nastere; din punctul asta de vedere sunt si ei de inteles... pacat insa ca nu tin cont de recomandarile Organizatiei Mondiale a Sanatatii care stipuleaza o rata a cezarienei nu mai mare de 15%... Neoficial, in mediul urban din Romania aceasta se invarte in jurul cifrei de 70%...
Cezariana este o procedura care salveaza vieti intr-adevar, dar tare greu imi este sa cred ca 70% din vietile bebelusilor din Romania sunt in pericol la nastere. E-adevarat ca mai sunt si cezarienele la cerere, nu stiu ce procent reprezinta acestea.
Partea buna este ca exista totusi solutii. Acelea sunt informarea cu acuratete si negocierea!

Sus

MesajScris: Mie Ian 06, 2010 20:31 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Membru de baza al comunitatii Timis cu 2051 de posturi.

Aricioaica scrie:
[Sa stii ca lipsa perfuziilor cu oxiton nu ar trebui sa fie de fel un motiv pentru cezariana. Dimpotriva, este demonstrat ca perfuziile cu oxiton pot mult mai usor conduce la cezariene de urgenta datorita stresului la care este supus fatul, contractiile fiind datorita perfuziei mult mai lungi si mult mai dureroase.

Nu stiu daca eu sunt mai rezistenta sau nu e asa cum spui, dar si eu am avut travaliu provocat cu perfuzii dar contractiile nu au fost mai lungi de 15-20 sec si nu au fost deloc insuportabile.

Imagine

Fotografiile noastre: Andrei, Tudor si Andreea

Sus

MesajScris: Mie Ian 06, 2010 21:24 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

bineinteles ca un factor este si cantitatea de oxiton care se pune in perfuzie si rezistenta fiecaruia la durere. din ce ai povestit, si in alte subiecte, in cazul tau se urmarea cezariana de la bun inceput, asa ca tinta nu era accelerarea dilatatiei pentru o nastere vaginala.

Sus

MesajScris: Joi Ian 07, 2010 02:30 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Eu am vrut de la inceput cezariana ....nici nu m-am gandit la altceva....iar ca medic da la inceput am avit o doctorita.....un zbir de femeie ....doamne daca ramanaeam la ea cred ca muream cu ea de gat dar printr-o conjunctura am ajuns la seful sectiei ...un om cu experienta ...care ma tratat SUPER...da profesionalismul si-a spus cuvantul

Sus

MesajScris: Sâm Ian 09, 2010 00:23 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Membru de baza al comunitatii Timis cu 2051 de posturi.

Aricioaica scrie:
bineinteles ca un factor este si cantitatea de oxiton care se pune in perfuzie si rezistenta fiecaruia la durere. din ce ai povestit, si in alte subiecte, in cazul tau se urmarea cezariana de la bun inceput, asa ca tinta nu era accelerarea dilatatiei pentru o nastere vaginala.

D asa e. Scopul era relaxarea (inmuierea) uterului pt a fi mai maleabil si mai usor de cusut, astfel incat si refacerea sa fie mai rapida. Medicul meu e pro travaliu.
M-a tinut insa pana cand am avut contractii la aprox 2 minute una de cealalta.

Imagine

Fotografiile noastre: Andrei, Tudor si Andreea

Sus

MesajScris: Lun Mar 08, 2010 14:40 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

S-au discutat foarte multe despre cezariana, dar nu am vazut nimic despre cezariana de urgenta. Poate este cineva care stie sa-mi spuna care ar fi premisele pentru o astfel de procedura, de ce ar fi nevoie sa se apeleze la ea si in ce conditii. Am auzit multe cazuri de paciente care au fost lasate in travaliu cateva ore, totul a mers pana la un punct, pana cand de exemplu nu se mai dilata colul sau bebelul dadea semne de suferinta fetala si s-a ajuns la cezariana de urgenta.

Sus

MesajScris: Lun Mar 08, 2010 17:14 
Neconectat
Moderator
Moderator

Anisia82 scrie:
Am auzit multe cazuri de paciente care au fost lasate in travaliu cateva ore, totul a mers pana la un punct, pana cand de exemplu nu se mai dilata colul sau bebelul dadea semne de suferinta fetala si s-a ajuns la cezariana de urgenta.

exact asa s-a intimplat cu o prietena de-a mea :!:
si nu reuseau s-o bage in operatie pt ca nu aveau acceptul medicului sef :evil:
slava cerului, sint bine amindoi :-D

Din Regulamentul forumului: Evitati posturile care contin doar "Subscriu", "De acord", "Lol" si altele de genul acesta, care in fond nu spun nimic. E de preferat sa emiteti o parere proprie, in ideea unei comunicari mai de substanta.

Sus

MesajScris: Lun Mar 15, 2010 12:09 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Anisia82 scrie:
S-au discutat foarte multe despre cezariana, dar nu am vazut nimic despre cezariana de urgenta. Poate este cineva care stie sa-mi spuna care ar fi premisele pentru o astfel de procedura, de ce ar fi nevoie sa se apeleze la ea si in ce conditii. Am auzit multe cazuri de paciente care au fost lasate in travaliu cateva ore, totul a mers pana la un punct, pana cand de exemplu nu se mai dilata colul sau bebelul dadea semne de suferinta fetala si s-a ajuns la cezariana de urgenta.

La mine s-a impus o cezariana de urgenta :( . O tensiune mare si un fat in suferinta fetala cu un ritm cardiac scazut au fost principalele cauze ale cezarienei de urgenta. Dupa o experienta neplacuta petrecuta intr-un spital bucurestean in care mi se faceau injectii sa nu nasc, am ajuns la universitar si luata in primire de catre un medic rezident. Spre seara tensiunea a inceput sa creasca si nu a scazut cu toate antihipertensivele ce mi-au fost administrate; sunt convinsa ca a fost vorba de o tensiune marita din cauza fricii :oops: . In momentul in care medicul de garda a constatat ca nu e nimic de facut in cazul meu si ca nu pot suferi amanare a impus cezariana de urgenta anuntand si medicul rezident care ma internase, aceasta venind de acasa in toiul noptii ( era ora 2 cand am intrat in sala de operatie). Anestezia a fost generala, iar recuperarea extrem de rapida :)

Sus

MesajScris: Mar Mar 16, 2010 10:11 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Citat:
La mine s-a impus o cezariana de urgenta :( . O tensiune mare si un fat in suferinta fetala cu un ritm cardiac scazut au fost principalele cauze ale cezarienei de urgenta. Dupa o experienta neplacuta petrecuta intr-un spital bucurestean in care mi se faceau injectii sa nu nasc, am ajuns la universitar si luata in primire de catre un medic rezident. Spre seara tensiunea a inceput sa creasca si nu a scazut cu toate antihipertensivele ce mi-au fost administrate; sunt convinsa ca a fost vorba de o tensiune marita din cauza fricii :oops: . In momentul in care medicul de garda a constatat ca nu e nimic de facut in cazul meu si ca nu pot suferi amanare a impus cezariana de urgenta anuntand si medicul rezident care ma internase, aceasta venind de acasa in toiul noptii ( era ora 2 cand am intrat in sala de operatie). Anestezia a fost generala, iar recuperarea extrem de rapida :)

Teodora, multumesc pentru raspuns. Dar cine a putut sa-ti faca injectii ca sa nu nasti #-o ? Era cumva inainte de termen? oricum, la Universitar se pare ca te-au tratat corect, au dat dovada de profesionalism.
Deci se pare ca cezariana de urgenta s-a impus datorita suferintei fetale, dar si a mamei. Pana atunci te-au lasat sa nasti normal, erai deja in travaliu?

Sus

MesajScris: Mar Mar 16, 2010 16:54 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Anisia82 scrie:
Teodora, multumesc pentru raspuns. Dar cine a putut sa-ti faca injectii ca sa nu nasti #-o ? Era cumva inainte de termen? oricum, la Universitar se pare ca te-au tratat corect, au dat dovada de profesionalism.
Deci se pare ca cezariana de urgenta s-a impus datorita suferintei fetale, dar si a mamei. Pana atunci te-au lasat sa nasti normal, erai deja in travaliu?

Dupa ultima menstruatie era intr-adevar inainte de termen( 35 de sapt.), ecografic era la termen, dar nu l-a interesat :twisted: . Am avut menstruatie peste sarcina ( la concluzia asta am ajuns ), dar nu a luat in calcul nici greutatea fatului care era peste normal, nici de primele miscari fetale( mi-a spus ca mi s-a parut :twisted: ). Nu am fost in travaliu, eliminasem dopul si am fost la un control . M-a internat si mi-a facut injectii sa nu nasc; am plecat acasa la cerere cu o foaie de externare fara parafa medicului :roll: . Api m-am dus la Universitar , la controlul pe masa mi-a spus clar ca e sarcina de 38-39 saptamani , iar la eco tot asa a iesit si a hotarat sa ma interneze pentru analize si pentru a ma consulta si seful sectiei, ca de..veneam din alt spital, nu ma supraveghease niciun medic de acolo si probabil ca asa se impune. Nu a mai ajuns sa ma consulte profesorul ca peste noapte mi-au facut cezariana.

Mi-aduc aminte ca de curand :roll: una dintre proaspetele mamici a avut cezariana dupa un travaliu destul de lung :roll: ; nu-mi aduc aminte despre cine este vorba, dar stiu sigur ca am citit despre asta.

p.s- am mai scris ce mi s-a intamplat pe undeva , dar nu am mai gasit :oops: , asa ca cer scuze celor ce au mai citit

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 371 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]