Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Mar Dec 19, 2017 00:28

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 15, 2007 17:55 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Cand va citesc "povestile" parca as povesti eu.Din cauza ca plange dupa mami am facut intindere de tendoane la maini pt.ca nu vrea decat in brate.Pana acum o luna nici in carut nu vruia sa mai stea, deci si afara mergeam tot in brate la mami.Cateodata luam si carutul crezand ca s-a razgandit si tineam si copilul in brate si impingeam si la carut.Sunt zile in care este si tati in camera dar pt.ea este "omul invizibil".Am inceput sa ne mai relaxam un pic si sa ne mai gasim diverse jocuri .Dar este extrem de greu .....

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 15, 2007 21:03 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Am lasat-o in camera cu tati si a inceput sa strige cu disperare...maaa-maaaa,ma-ma :-D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 15, 2007 21:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

A mea si mai rau face.Nici macar pe bunici nu recunoaste (e drept ca mergem c-am odata pe luna la ei fiindca stau in alta tara).Fereasca doamne daca o ia in brate bunica sau bunicul ca plange de parca o taie careva acuma nu mai zic de altii si mai staini.Acuma cateva zile m-am racit foarte rau ca deabia ma miscam din pat a vrut sa o ia bunicul la el sa stea putin cu ea dar nici vorba doar mami si mami,acuma si mai rau nici la tati nu vrea in brate cand o ia de la mine face rau.Am incercat sa o las sa planga cat vrea dar la noi nu a functionat am plans o ora fara intreruperi ca pana la urma se ineca de plansul ei.
Nu stiu cand va trece perioada aceasta.Deacuma si tati ce nacajit umbla ca nu vrea la el asa cum inainte,ci doar la mami.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 16, 2007 02:56 
Neconectat
Moderator
Moderator

Teo draga,
citeam undeva ca peste 80% din copii devin extrem de mamosi in jur de 8-9 luni; de regula pana la 1 an le trece;

personal nu-s de acord cu luatul oriunde, inclusiv la baie, desi am si multe prietene care au trecut prin asta (nu ca nu statea copilul singur - nu statea cu altcineva, nici macar cu tati); adica sunt de principiu ac bebe trebuie sa inteleaga, oricat de mic ar fi, ca unele lucruri trebuie sa se intample intr-un anumit mod, chiar daca nu-i plac; si cum zice Bea - daca esti ferma in scurt timp o sa se obisnuiasca; in mod clar de tot daca vede ca daca plange 10 secunde nu te intorci, dar daca plange mai mult te intorci totusi la ea o sa planga tot mai mult; daca vede ca oricat plange tot degeaba, o sa-i treaca ... bine, n-o sa fie vesela sau fericita de ceea ce i se intampla, dar o sa accepte ideea ca e ceva ce i se intampla si n-are de ales.

mie poate mi-e usor sa scriu asta ca bebelusa mea e o fire extrem de independenta... desi a devenit si ea mamoasa pe la 8 luni (eu atunci mi-am si reluat serviciul - poate si de asta).
Evident, daca poti s-o iei cu tine, e bine sa n-o lasi singura prea mult fiindca probabil ea chiar sufera; dar daca nu se poate, nu se poate si punct.

Mihaelka, si perioada cu frica de straini e normala si trece (la noi a durat vreo 2 luni); unii spuneau ca daca pe la 1 an nu ii e frica de straini sa te ingrijorezi si sa consulti medicul; e un stadiu perfect normal; nu prea placut ce-i drept...
noi mergeam la ai mei cam o data pe saptamana si tot a ajuns in stadiu in care daca ii vedea incepea sa planga si voia la noi.

Partea asta, cu strainii, e important ca ei sa nu insiste, sa inteleaga ca bebe chiar se sperie si sa-l menajeze; ai mei au inteles...le-am spus sa o lase in pace si sa o ignore daca ea se sperie de ei, si de regula pastrau distanta, si in 10-15 minute Adriana se obisnuia cu ei si nu mai fugea de ei si chiar ii lasa sa o ia in brate. In schimb matusa mea (pe care o vedea si mai rar) nu reusea sa se abtina si tot simtea nevoia sa o ia in brate si sa o pupe...si urla bebe ca din gura de sarpe si se ferea de ea... dar a trecut perioada asta; am si uitat de ea... daca nu citeam mesajele voastre nici nu-mi aduceam aminte.

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 16, 2007 09:32 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Va multumesc fetelor pt. mesaje, vad ca nu sunt singura care trece prin asa ceva......, dar..acum.... .dupa ce ca e disperata dupa mine ..e din ce in ce mai disperata dupa tzitzi;nu mai vrea sa manance nimic,ieri nu a mancat chiar nimic ..sta in premergator si vine si trage de mine,cand o iau in brate s-o schimb ma trage de tricou si deschide gurita ..AAAA...ea e asa de dulce si eu asa de disperata.
Azi mergem si la pediatru ca de o de o saptamana nu prea mananca asa bine...adica nu vrea iaurt,fructe,lapte cu cereale...papa doar f.putin la pranz piure de legume cu putina carnita si cam atat..nici macar nu rontaie biscuitii sau grisinele pe care i le dau sa se scarpine la gingii,la sfarama cu mana si le imprastie peste tot.
Si a inceput sa-i curga si nasucul... :( ;
Poate ii da vreun premolar ca am vazut ca are gingia rosie si suzeta o roade tinand-o intr-o parte; nu stiu ce sa zic, totusi e cam devreme sa-i dea si maselele , ii lipseste un incisiv inferior....; ma gandesc ca poate ii mai da vreun dintisor sau vreo masea pt. ca de fiecare data inainte sa erupa ii curgea nasucul...

Abia astept sa vad ce zice si pediatra.
Va dau de veste..

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 26, 2007 02:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si eu trec prin aceeasi problema, Theo! Sa n-o ia nimeni in brate, doar noi! Greu se-obisnuieste cu mama cand vine-n vizita! Asta e! Trecem si de asta!
Sa ne tii la curent!

Sus

Subiectul mesajului: teo,
MesajScris: Mie Iul 11, 2007 09:57 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

si bogdanel al meu a trecut print-o perioada asemanatoare... am depasit-o iesim mai mult timp agfara, chiar de 2 ori pe zi, tinand-ul in brate si aratandui imprejurul plin de copii... s-a obisnuit, si acum vrea sa vada cat mai multe fete in jurul sau... succes

Sus

Subiectul mesajului: Re: Bebe PLANGE
MesajScris: Vin Sep 18, 2009 08:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Buna!
Astept o parere,, un sfat de la voi, ca nu mai stiu ce sa fac.
Matei imi plange prin somn, il i-au pe picioare, il legan, il adorm, la o ora. maxim 2, o i-au de la capat, asa fac toata noaptea. Dar daca reusesc si-l trezesc , nu mai are nimic, rade la mine. Spuneti si voi, ce sa fac?

Imagine
Imagine

Sus

MesajScris: Lun Sep 20, 2010 21:10 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Dei scrie:
Buna!
Matei imi plange prin somn, il i-au pe picioare, il legan, il adorm, la o ora. maxim 2, o i-au de la capat, asa fac toata noaptea. Dar daca reusesc si-l trezesc , nu mai are nimic, rade la mine. Spuneti si voi, ce sa fac?

da, intradevar dificila treaba, incearca sa il obosesti seara mai mult, iesi cu el la p[limbare, poate doarme mai bine...

Sus

MesajScris: Lun Oct 04, 2010 14:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

eu_ady32 scrie:
Dei scrie:
Buna!

da, intradevar dificila treaba, incearca sa il obosesti seara mai mult, iesi cu el la p[limbare, poate doarme mai bine...

Mc de sfat, cam tarziu, mesajul a fost scris acum 1 an si 2 zile :-D , Acum deja avem alte preocupari , Mc oricum #::h1

Imagine
Imagine

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]