Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN
Acum este Lun Dec 18, 2017 07:34

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bebe CRESTE (inaltime/greutate)
MesajScris: Dum Iun 19, 2005 11:53 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Vladut are 9 luni si la 8 luni avea 11kg.Toata lumea imi zice ca arata foarte bine,dar doctorita zice ca e cam grasut.Eu ce pot face???sa il tin la regim???evit sa ii dau paine,biscuiti ,cereale si chestii din astea care l-ar putea ingrasa.Dra daca el asimileaza tot ce mananca ce sa fac???Manaca aproape tot ce mancam si noi cu unele exceptii.Copii vostri cam cate kg au la varsta lor?????

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 19, 2005 11:58 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Marc avea la 6 luni 10 kg , DAR numai din san ! Acum , la 1 an si 10 luni are cam tot atat :( . Intr-adevar , bebele tau tinde sa fie un pic mai plinutz . Insa cand va incepe sa mearga ai sa plangi dupa sunculitzele lui si ti se va parea ca e prea slab . Totusi , evita cerealele , si da-i mai multe fructe . :)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 19, 2005 14:07 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Carabela,

Vladutul tau e dodoneatza, e drept! Teoretic (!), puiul la varsta de 1 an, trebuie sa aiba de aproximativ 3 ori greutatea de la nastere. Dar modul in care se stabileste "normalitatea" greutatii unui copil tine si de inaltime si de carnatia sa (unii au carnea pufoasa - in genberal cei hraniti cu cereale si fainoase -, altii tare - "pietroieasii"). evident, si de informatia genetica. In princiu, Vladut nu prea are nevoie de cereale, fainoase atata timp cat are un meniu sanatos alcatuit: lactate, branzeturi, carne de pasare, fructe, legume. Excluse dulciurile (chiar si unii biscuiti sunt mullt prea dulci pentru sugari!). Daca are vreo masa de fruct, apai sa fie fructul simplu, caci nu are nevoie de fainos! Daca mananca ciobita/supita...fara painica inmuiata! Uleiul sau grasimile sa fie reduse pe cat se poate (adica gandacul sa nu manance "direct din oala de mancare a familiei")

Este adevarat, greutatea este importanta inca din mica copilarie...dar nu-i cazul sa te ingrijorezi. Si nu priva copilul brusc de mancarurile sale preferate. Temporizeaza putin si vezi cum evolueaza cresterea sa in greutate: noteaza si cam ce mananca...si mergi la medic si spune-i. Dar nu te ingrijora, caci urmeaza o etapa consumatoare de energie. Mami are dreptate cand iti spune ca va incepe sa meraga si asta presupune mullt efort..

cristina

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 20, 2005 15:32 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Asa e.Sa speram ca in urmatoarele 3 luni nu v-a mai lua in greutate decat 1 kg.Eu l-am nascut de 4100gr,deci la 1 an ar trebui sa aiba 12300gr.Dar despre asta am sa va mai tin la curent cu noutatile.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 20, 2005 20:47 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

cesy,

daca vrei, tinem impreuna - saptamanal - "scorul" lui Vladut! Adica, sa zicem lunea, tragi un cantarit sai un masurat bb-ului. Apoi, socotim cam cat alearga dupa tine gandacul si...vedem noi cat are puiul la 1 an?! Sa se infiga in tortulet linistit! DA?! sa ne dea doar noua (nou-nascutilor) o feliuta, ca incepem sa ne inmultim...

cristina

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 21, 2005 15:36 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Draga Cristina acum l-am cantarit si are 11900gr,dar sa zicem ca pampersul si un tricou cu pantaloni scurti ar cantari 300gr,deci el ar avea 11600gr.In concluzie a luat 600gr,intr-o luna.De masurat o sa il masor cand se trezeste si iti spun.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 21, 2005 15:48 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Cesy...(acum imi pare rau ca nu am emoticonul acela superzambaret sau superhlizit!)

Pai nu picaram de acord ca il cantarim si masuram ..."sa zicem, Lunea"?!
Lasa copilutul sa doarma! Sa asteptam pana luni...si de luni...cantarim, masuram, numaram pasi.

astept, daca totusi vrei sa alergi cu centimetrul dupa el, sa-mi spui cat este de lungut Vladut!

:P

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 21, 2005 16:11 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Ok Cristina,cu masuratul il las pana luni,dar de cantarit l-am cantarit intamplator..............pe un cantar dintr-un magazin.Efectiv mi l-a luat o fata super draguta in brate si l-a asezat un pic pe cantar,iar eu cand am vazut am fugit repede sa vad cat are,de aceea ti-am zis acum.TINEM EVIDENTA IN CONTINUARE :) :) :) :) :) :)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 21, 2005 12:06 
Neconectat
Mama Soacra
Mama Soacra

Am revenit cu masuratorile(cam tarziu ce e drept,dar........scuze :wink: )Am fost luni cu el la medic si are......12 kg,si 80cm.Doctorita a zis ca arata ca un copil de 1 an jumatate.Dar a zis sa nu imi fac grijica el s-a dezvolta proportional.Nu e mic si indesat.A zis ca e ok.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 21, 2005 12:08 
Neconectat
De-al casei
De-al casei

Nu te-am zgandanit caci nu am vrut sa-ti aduc aminte de cantar!

Aveai vreo indoiala ca Vladut nu este un copil sanatos? Eu nu! de aceea nu ti-am adus aminte de cantar!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]