Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN

Cure de slabire, diete

Anunturi NN
Acum este Lun Iul 23, 2018 01:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alaptatul, sportul si slabitul...
MesajScris: Joi Mai 22, 2008 15:55 
Neconectat
Oracol
Oracol

Membru de baza al comunitatii Timis cu 1096 de posturi.

Daca tot e topic cu sugari, m-am gandit sa-mi postez aici intrebarile... :roll:
Prioritar pentru mine in acest moment este sa-mi alaptez cat mai mult copilul. DAR, daca pot sa fac si pentru mine ceva, cu atat mai bine! Atata timp cat asta nu va dauna alaptatului, m-am hotarat sa incep sa am grija putin si de mine, dand eventual cateva kilograme jos, facand putin sport, etc.
La Alexia nu am prea alaptat, deci nu stiu ce e voie si ce nu. De cand l-am nascut pe Lucas am dat jos 19 kg, fara sa urmaresc asta intentionat. Si am stagnat aici, mai am de dat jos inca 9 kg. Vin cateva nunti lunile urmatoare, asa ca as vrea sa arat si eu mai ca lumea. Deci va intreb pe voi: daca incep sa slabesc, nu in sensul sa nu mananc, ci sa elimin painea, dulciurile, si sa am o dieta bazata pe salate, carne, oua, lapte, care sigur m-ar mai slabi, si daca fac incet-incet cateva abdomene, stepper, etc., credeti ca asta va avea efecte nedorite asupra alaptarii? Daca e asa, ma opresc imediat, dar vreau sa stiu, pentru ca daca e ok... "ma pun pe treaba". :-D #-:p1

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 22, 2008 16:29 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Eu zic ca daca tu te simti in stare sa faci putina miscare e ok. Desi stiam ca la nastere prin cezariana poti incepe sa faci sport aproximativ dupa doua luni.
Lactatia n-ar trebui sa fie afectata daca incepi sa faci miscare treptat si sa nu te obosesti prea mult.
Daca nu papi dulciuri eu zic ca nu e nici o problema pentru laptic, din contra.
La paine eu nu as renunta de tot daca ai papat si pana acum. Evetual treci la paine neagra sau integrala. E mai consistenta decat painea alba, e mai sanatoasa si te si ajuta la digestie. :)
Eu de cand am renuntat la painea alba am si slabit. Poti cumpara paine neagra de la magazinele de produse naturiste. Acolo macar ai cat de cat siguranta ca nu contine coloranti sau alte minuni... :roll:
Burtica e cea mai mare problema dupa o nastere si eu te sfatui sa-ti cumperi o minge de gimnastica daca vrei sa faci abdomene eficient si fara sa obosesti. Ai si o sustinere buna la spate care e foarte importanta. Minge gasesti in Metro.

PS: nu mai stiu exact cum ai nascut... eu tineam minte ca prin cezariana :oops: . scuze daca am gresit #-:p1

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 22, 2008 17:31 
Neconectat
Oracol
Oracol

Membru de baza al comunitatii Brasov cu 2395 de posturi.

esti fericita ca ai slabit atata, eu am reusit sa slabesc bai 10 kg, ce-ai adevarat am laut 20 cu sarcina, desi nu am mancat mare lucru. stiu ca nu este ff indicat sportul, dar am citi ca nu este idicar sportul ff dur si dc vrei sa faci performanta, deci un pic d emiscare face minumi in multe privinte: psihic revigorat, trup svelt, sanatate de fier, etc. acum eu vreu sa incep exercitiile pilates, sunt usoare si cu trepte de dificultate ff mutl bazate pe respiratie, toate miscariel se fac pe respiratie, care lucreaza ff bine abdomenul fara sa faci abdomene propriu zis.
problema mea este insa alta...ma dor picioarele enorm de mult fara a sta ff mult in picioare. ma dor genunchi, mai ales cand ma asez si cand ma ridic, air spre seara mor de gambe....abia astept sa ma asez in pat cu picioarele pe pereti, la propriu e singurul lucru care ma ajuta..asa ca mie ff greu sa fac exercitii....multa bafta in ale slabitului....

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 23, 2008 16:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

da. n-ar fi rau un pic de miscare :)
dar de la teorie la practica e cale lunga :roll:
in cele cateva zile in care am facut un pic de miscare m-am simtit cu puteri innoite si am putut usor trece peste noptile de somn carpit si maraielile din cauza dintisorilor.
de dat jos nu mai spun :cry: in sarcina am pus 27 kg, de 10 am scapat la nastere dar am pus inapoi dupa aia.
acum tre' sa scap de de vreo 20 de kile. inca alaptez si sunt foarte obosita. nu ma mai pot misca asa usor si ma dor incheieturile. de la atatea kg in plus e si normal
:( imi trebuie o macara sa ma pun in miscare.

de 2 kg am scapat nemancand dupa ora 18 avand in vedere ca bb adoarme la ora 20 si plimbari lungi dupa-amaiaza ca sa doarma bb mai bine :-D
incepusem niste Pilates vreo 20 min pe zi dar..... nu in m-am mai tinut :oops:
mi-am luat de acasa Supliform dar nu stiu daca sa incep sa-mi fac masaj cu el acum :? daca nu dauneaza.
Voi ce stiti?

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 24, 2008 08:56 
Neconectat
Oracol
Oracol

fluturash scrie:
mi-am luat de acasa Supliform dar nu stiu daca sa incep sa-mi fac masaj cu el acum :? daca nu dauneaza.
Voi ce stiti?

Supliformul nu are cofeina? Ca parca asa tineam minte...si ma gandesc ca poate nu e ok - stiu cand mi-am luat crema de vergeturi, tipa de la farmacie mi-a dat o varianta fara cofeina, ca sa nu dauneze alaptatului... :roll:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 24, 2008 09:05 
Neconectat
Oracol
Oracol

Da, Simona, cezariana am avut, si prima, si a doua oara... :cry: Si ma cam tine inca taietura, cand vreau sa ma ridic fara sprijin, am senzatia ca raman fara aer... :roll: asa ca mai astept putin cu abdomenele...dar as face totudsi altceva, eu am fost intotdeauna o fire sportiva, am facut 13 ani tenis de camp, nu pot sa stau si sa ma uit cum imi atarna suncile... :oops:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 24, 2008 09:52 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Vad ca a implinit 2 luni Lucas #-:p1 Mult inainte! Tu vrei sa te apuci de sport la 2 luni dupa cezariana? esti tare! Eu primele abdomene am putut sa le fac pe la 6 luni si am nascut normal :roll:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 24, 2008 11:08 
Neconectat
Oracol
Oracol

andabebe scrie:
Vad ca a implinit 2 luni Lucas #-:p1 Mult inainte! Tu vrei sa te apuci de sport la 2 luni dupa cezariana? esti tare! Eu primele abdomene am putut sa le fac pe la 6 luni si am nascut normal :roll:

:shock: Pai cum asa, Andra? te durea ceva sau de ce asa tarziu? La alexia am inceput cu abdomenele la 3 luni, a mers destul de greu la inceput, trebuie sa recunosc, pentru ca fiind taiata, toate tesuturile afectate, exact in zona muschilor abdominali, a fost cam greu sa-i repun la treaba... :roll: Insa acum am ramas cu burta mai mare decat prima data si trebuie sa fac ceva!
Da, ma gandeam si eu azi, ca a implinit Lucas 2 luni..atat de repede a trecut timpul! Pana sa nasc mi se parea ca merg cu incetinitorul, iar dupa nastere imediat cu expresul! :roll: :-D Parca nu ma bucur destul de el bebe... :(
Pupicei multi lui Vladut! #-:p1 #::h1 #-:p1

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 25, 2008 14:56 
Neconectat
Dependent NN

Alina,mie mi se pare ca stai foarte bine la capitolul asta.Eu la 2 luni de la nastere eram un zombi care nici nu se uita in oglinda pe cand tu infloresti pe zi ce trece.

Cred ca poti face toate exercitiile fizice pe care le suporta fizicul tau fara sa te obosesti prea tare insa.La mancare nu poti renunta,poate doar putin la dulciuri.
#::h1

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 25, 2008 16:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nu alina, nu are cofeina. ci ardei iute. de fapt nici nu mai stiu :roll: ca uite am aici in fata 2 prospecte de la tuburi de Supliform si scrie diferit. pe una ca are acid cafeic si la alta ca are ardei iute. nu mai stiu :(
mai astept un pic :? sau poate imi iau si eu ceva special pt acum cand alaptez.

cu sportul e cam greu. am incercat zilele astea si parca imi sunt ruginite incheieturile. am ramas cu o durere de sold dupa nastere si daca fac sport imediat am dureri de sciatica :cry:
deocamdata bagam plimbari lungi.

Imagine

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]