Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN

Cure de slabire, diete

Anunturi NN
Acum este Lun Iul 23, 2018 01:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Abdomen plat dupa nastere
MesajScris: Dum Apr 01, 2012 07:12 
Neconectat
Moderator
Moderator

Mitul 9:Aparatele lucreaza cel mai bine pentru dezvoltarea muschilor abdominali.
Functioneaza aparatele pentru abdomen pe care le vedeti in reclame? Ei bine…sunt atat de multe aparate pe piata incat e greu sa dam un raspuns clar. Dar raspunsul meu se indreapta catre NU cand vine vorba de majoritatea aparatelor din reclame. Practic, orice aparat de care trebuie sa trageti sau care va sustine partile laterale este ineficient pentru ca odata ce incepeti sa deveniti obositi, tendinta naturala este sa incepeti sa va folositi mainile pentru a completa exercitiul punandu-va spatele sa lucreze mai mult. Aceste aparate au structuri mai rigide dar, pe langa asta, nu sunt cu nimic mai bune decat echipamentele de acasa.Problema cu cele mai multe aparate pentru abdomen este ca va mutati corpul doar intr-o singura directie din pozitie plana. Cand cresteti puterea in timp ce performati miscarea de ridicare, creati un sindrom de suprasarcina, sindrom ce duce la dezechilibrarea muschilor si ranirea dvs. Corpul a fost facut sa lucreze ca o singura unitate printr-o gama de miscare fara restrictii, naturala si nu pe parti diferite, prin miscari restrictive. In general, ar trebui sa lasati exercitiile la aparate pentru perioadele de reabilitare.Cand va asezati pe un astfel de aparat, aparatul va stabilizeaza corpul iar muschii stabilizati nu sunt convocati in nici un fel. Lucrand corpul in asa fel incat sa lucrati si alte grupe de muschi impreuna cu abdomenul creeza o putere care dezechilibreaza si duce la ranire in timp. O piesa pe care o recomand este mingea Swiss sau de stabilitate. Aceasta minge este mult mai versatila decat orice altechipament din sala. Este sigura si eficienta.

Sus

MesajScris: Joi Apr 05, 2012 13:17 
Neconectat
Moderator
Moderator

Mitul 10:Trebuie sa consumati constant “mancare pentru iepuri” pentru a obtine setul de muschi abdominali.
Un program de nutritie personalizat pentru scopurile si corpul dvs e calea cea mai buna pentru dezvoltarea sectiuii de mijloc. Daca grasimea corporala va ascunde muschii abdominali, nu ii veti putea vedea indiferent de cat de puternici si bine dezvoltatisunt. Grasimea e redusa cel mai bine prin nutritie iar exercitiile cardio ajuta la fel la arderea grasimii pentru a iesi in evidenta muschii.Nutritie corecta nu inseamna ca nu mai puteti manca mancarea dvs preferata si ca trebuie sa mancati doar salata si legume pentru tot restul vietii. Cheia succesului este sa alegeti mancare sanatoasa, naturala, preferabil organica si sa fiti atenti la portiile pe carele mancati. Facand alegeri sanatoase in majoritatea timpului, si facand exercitii constant va puteti acorda cateodata cate o masa copioasa fara efecte serioase asupra dvs. Acest lucru este important si pentru psihicul dvs pentru ca tindem sa poftim la ce nu avem.Un mod bun de a incepe ziua este cu o salata consistenta compusa din orice legume doriti. Apoi luati o portie de proteine slabe, cu o portie de carbohidrati bogati infibre. Daca va structurati mesele asa, veti pierde grasime iar noii dvs muschi abdominali o sa inceapa sa iasa la suprafata.

-- 06 Apr 2012 13:58 --

Mitul 11:Suplimentele pentru arderea grasimilor imi vor tonifia abdomenul.
Suplimentele pentru arderea grasimilor suna extraordinar de bine in reclame dar,dupa parerea mea, ele pot cauza mai mult rau decat bine, pe o perioada lunga. Chiar daca unele suplimente au unele efecte termogenice si de ardere a grasimilor, ele nu fac nimic pentru tonifierea si fortifierea regiunii abdominale. A crede ca daca luati o pastila va veti micsora linia taliei este o mare greseala.Trebuie sa faceti exercitii biomecanice corecte pentru a obtine dezvoltare musculara si tonus. Abdomenul mult visat vine de la o nutritie corecta combinata cu exercitii nu dintr-o sticla. Chiar si suplimentele cu support stiintific pentru folosire pot fi numai “inghetata de pe tort”. Nu sunt o solutie singura.
Suplimentele bazate pe stimularea arderii grasimilor pot fi o problema pentru ca dau dependenta la nivel psihic si fizic. Cand luati acest tip de suplimente, cereti corpului dvs si sistemului nervos sa grabeasca si sa intre in modul stresant. In acest fel, corpul dvs incepe sa elibereze cortizol – hormonal stresului. Consumul excesiv de suplimente suprasolicita sistemul dvs renal.Acest lucru va face sa vreti tot mai mult supliment pentru a avea efect,amplificand stresul si starea de anxietate. Asa se creeaza un cerc vicios. Avertizez petoata lumea in ceea ce priveste aceste suplimentele pentru arderea grasimilor. Oamenii cu tensiune arteriala crescuta, boli de inima, sau alte probleme medicale ar trebui sa evite complet aceste suplimente. Daca sunteti sanatos si alegeti sa le folositi, folositi-le pe operioada scurta de timp si doar cu aprobarea unui dietetician sau a unui nutritionist.

Sus

MesajScris: Lun Apr 09, 2012 09:49 
Neconectat
Moderator
Moderator

Mitul 12:Puteti manca orice fel de dulciuri, ca prajituri, bomboane si cereale atatatimp cat sunt fara grasimi.
Multi ani, America a fost recunsocuta pentru produsele fara grasime. Recent,carbohidratii slabi au luat legautura. Desi ambele mode au atins punctual culminant si s-au diminuat de la popularitatea initiala, dietele bazate pe grasimi si carbohidrati raman inradacinate in miturile si conceptiile noastre. O idee care pare sa nu mai moara este ca grasimea din diete se transforma in grasime corporala si ca, atat timp cat un aliment estefara grasime, il putem manca si vom pierde din greutate. Nimic nu poate fi mai departe de adevar. V-ati uitat vreodata pe etichetele produselor fara grasimi? De obicei zaharul este prezent in topul listei ingredientelor. Alegand grasimea in locul zaharului rafinat e ca si cum ati sari din tigaie direct in foc. Cand ingerati zahar, corpul dvs produce insulina, un hormon necesar pentru a regla nivelul zaharului in fluxul sangvin. Totusi, insulina in exces produsa de o dieta bogata in zahar, promoveaza depozitarea grasimilor in corp.Pe langa cantitatile mari de zahar rafinat din produsele fara grasimi, mai putem gasi si grasimi hidrogenate si acizi trans grasi –care sunt cei mai periculosi pentru sanatatea dvs. Fara grasime nu inseamna fara zahar sau fara calorii. Nu controlati doar continutul de grasime al alimentelor ci si lista ingredientelor si cea a caloriilor. Marimea portiilor conteaza. Orice mancare in exces poate duce la depozitarea grasimilor.

-- 10 Apr 2012 07:29 --

Mitul 13:Ca sa aveti un abdomen bine definit trebuie sa limitati ingestia de caloriizilnice la 1200/zi.
Pentru a va vedea muschii abdominali trebuie sa reduceti grasimea care ii acopera. Pentru a reduce grasimea trebuie sa creati un deficit caloric fie prin reducerea alimentelor fie prin cresterea nivelului exercitiilor, sau prin combinatia celor doua. Este foarte bine stiut ca trebuie sa renuntam la o parte din mancare pentru a crea deficitul caloric dar multa lume traieste cu impresia ca trebuie sa se infometeze pentru a slabi.Cele mai multe din cartile cu diete si programe pentru slabit recomanda dietele slabe incalorii care contin cam 1200 kcal/zi sau chiar mai putin. Desi apropape intotdeauna veti pierde kg la inceput, mai devreme sau mai tarziu corpul dvs va intra intr-o stare de infometare, stare in care va conserva energie prin incetinirea metabolismului. Cu toate ca trebuie sa reduceti din calorii pentru a reduce si din grasime, cheia pentru a slabi sanatos si sigur fara a va infometa este sa va mentineti deficitul caloric mic si sa va impartiti caloriile zilnice in 4-6 mese pe zi in loc de 2-3. De exemplu, daca o femeie isi mentine greutatea cu aprox 2000 kcal pe zi atunci un deficit mic de 500 de kcal sub media zilnica inseamna 1500 kcal. Aceasta abordare este mult mai probabila sa pastreze metabolismul sa lucreze eficient decat atunci cand adoptati un deficit caloric agresiv. Barbatii au nevoiede mai multe calorii decat femeile asa ca majoritatea barbatilor care isi mentin greutateacu 2700-3000 kcal/zi vor putea pierde kg sigur fara sa se infometeze consumand 2200-2500 kcal/zi.

Sus

MesajScris: Mie Apr 11, 2012 18:30 
Neconectat
Moderator
Moderator

Calorii de 1200 pe zi mi se par prea putine chiar si-n zilele de repaus total la pat :lol: , in functie de greutate si tipul de efort putem calcula zilnic necesarul de calorii pentru tipul dorit slabit/mentinut.
La inaltimea mea si la ideea subscrisa de "mentinut" pentru o zi de repaus total imi trebuie aprox 1500 calorii,pentru efort moderat 1700-1800 si efort intens,gen urcat pe munte, peste 2000 pana in 2400.
Cu suplimente n-am fost nici eu de acord,chiar mi-a fost frica desi mi s-a propus f serios de catre un reprezentat cand mi s-a facut un indice de grasime de pe burta,eram peste limita cu o unitate :mrgreen: desi indicele de masa corporal era in barem la valoare normala.
Cu aparate,am folosit 2,dintre care pe unul l-am rupt :lol: ,de cat l-am uzat,am aflat ca mi-au sarit arcurile ca are si el un regim de 100 de abdomene pe zi.Mi-au placut si m-au ajutat,n-am prea simtit ca ma sustin mai mult in maini cand obosea burta.
Daca am timp o sa pun poze cu un aparat tare ieftin si usor de gasit la care se lucreaza f usor si e mai mult de tonificare decat sa scapi de burta.E un inceput pentru cine vrea.

Sus

MesajScris: Mie Apr 11, 2012 22:58 
Neconectat
Moderator
Moderator

Mitul 14:Trebuie sa numarati caloriile.
Daca sunteti meticulous in ceea ce priveste dieta dvs si stiti valorile nutritionale si numarul caloriilor alimentelor pe care le consumati atunci puteti sa va numarati caloriile ingerate tinand un jurnal nutritional, sa creati meniuri, sau sa folositi un program nutritional. Totusi, unii oameni pot avea rezultate deosebite si fara sa numere caloriile.Cheia este sa intelegeti marimea portiei. E un concept foarte simplu. O portie de legume fibroase e cat un pumn al dvs iar o portie de proteine e cat palma dvs. o portie de carbohidrati e la fel cat o palma iar o portie de salata din orice legume e cam cat ambele maini pentru ca e saraca in calorii. Simplu, nu-i asa? Va sugerez sa mancati in ordinea urmatoare: salata, legumele fibroase, proteinele, iar la urma un complex de carbohidrati.Aceasta rutina va va umple de toti nutrientii necesari si automat va controla nivelul decalorii ingerate. Este important sa realizati ca, caloriile conteaza. Pentru a pierde grasime trebuie sa consumati mai putine calorii decat ardeti. Totusi, unii oameni cred ca numaratul portiilor in loc de numaratul caloriilor e mai usor si mai real pentru mentinerea pe termen lung.

Sus

MesajScris: Joi Apr 12, 2012 00:48 
Neconectat
Moderator
Moderator

Aici e aparatul:

Imagine

Pentru cine vrea sa inceapa fara sa faca febra musculara sau sa depuna un efort prea mare, il recomand;tinut pe verticala e foarte bun si pentru maini.
Nu este ca la o banca de abdomene sau abdomene simple la sol, este foarte lejer si da un tonus placut de care avem nevoie peste zi.

Sus

MesajScris: Joi Apr 12, 2012 10:06 
Neconectat
Administrator
Administrator

Raluca, mi se pare foarte tare aparatul :) . Cum se numeste? Se gaseste prin supermarketuri :?:

Sus

MesajScris: Joi Apr 12, 2012 11:56 
Neconectat
Moderator
Moderator

Adina,da,eu l-am luat la set cu 24 lei anul trecut;are 3 componente: ap de abdomene,o coarda si un ap pentru mana.

Sus

MesajScris: Joi Apr 19, 2012 09:21 
Neconectat
Moderator
Moderator

interesant aparatul ralu :!:
si mai are un avantaj: ocupa spatiu putin si nici nu-l poti folosi ca si cuier :lol:
stiti ca de obicei dupa ce ne cumparam vreun aparat il folosim citeva zile, apoi aruncam citeva haine pe el si gata cu sportul ... :mrgreen:

Din Regulamentul forumului: Evitati posturile care contin doar "Subscriu", "De acord", "Lol" si altele de genul acesta, care in fond nu spun nimic. E de preferat sa emiteti o parere proprie, in ideea unei comunicari mai de substanta.

Sus

MesajScris: Joi Apr 19, 2012 09:24 
Neconectat
Administrator
Administrator

Cata si eu ma feresc de aparatele care pot deveni cuier :lol: . Momentan am un stepar pe care il foloseam zilnic si care isi facea efectul foarte bine. De ceva timp nu l-am mai folosit eu dar a devenit interesant pt. Filip care il calareste toata ziua :lol:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]