Cafeneaua de discutii a Comunitatii NN

Cure de slabire, diete

Anunturi NN
Acum este Dum Iul 22, 2018 18:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 25, 2009 15:37 
Neconectat
Administrator
Administrator

Abdomen plat dupa nastere

Dupa nastere, burtica ta va semanata cu un balon dezumflat. Va fi moale, usor lasata, proeminenta. Daca te surprinde faptul ca inca mai ai burtica dupa ce ai nascut, explicatia este simpla. E vina uterului, care s-a destins mult in timpul sarcinii si se va retrage treptat, pana cand va reveni la marimea initiala. Dar asta se va intampla abia la patru saptamani dupa nastere. Daca, dincolo de aceasta perioada, ramai cu o burtica proeminenta nu poate fi vina uterului pentru ca el se retrage complet.

Asadar, chiar si dupa retragerea uterului, vei ramane cu un abdomen proeminent, chiar daca inainte de sarcina il aveai perfect plat. Toata lumea cunoaste pe cineva, care cunoaste pe cineva, care a avut abdomenul perfect plat, la cateva saptamani de la nastere. Asemenea cazuri exista, dar sunt foarte rare. Majoritatea mamicilor scapa de burtica in cateva luni si nu stand degeaba. Este si normal sa fie asa daca ne gandim ca abdomenul sufera si el o trauma. Citeste mai departe aici

Sus

Subiectul mesajului: Re: Abdomen plat dupa nastere
MesajScris: Dum Apr 18, 2010 18:30 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

Ei bine eu am 4 ani jumatate de la nastere si tot am burtica :( , bine , aveam si inainte de nastere , dar parca nu asa . Si abia acum m-am hotarat sa merg la sala....mai exact aerobic , am fost si la fitnes dar nu m-am simtit asa de muncita ca la aerobic , am o febra musculara de nu va zic si in principiu la fese si picioare , ca eram obisnuita cu abdomenele , eu faceam singurica si acasa in fiecare seara cate 60-90 , depinde de oboseala , deci febra nu am , dar simt ca am lucrat :wink: . Mi-am facut abonament , asa ca voi merge cel putin luna asta , dupa mine as merge mereu , dar imi este foarte greu sa ma descurc cu Andra , luna asta voi ruga bona sa stea cu ea cand plec eu .

Sus

MesajScris: Lun Apr 19, 2010 22:52 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

buna! interesant subiectul :-k ,eu am nascut acum o luna si ma aflu printre putinele norocoase care au ramas cu un abdomen aproape plat si fara vergeturi :wink: .adevarul este k aveam 54 kg inainte sa raman insarcinata si nu am luat foarte mult in greutate pe timpul sarcinii,astfel k inainte sa nasc aveam 63 kg iar fetita mea a avut 3100g. cred k cea mai buna solutie pt o burtica plata este sportul...(si cremele anticelulita :wink: ).... depinde foarte mult si de organismul fiecareia si de tipul de nastere,eu am nascut natural si m-am refacut repede dar sora mea a nascut prin cezariana si a ramas cu burta si vergeturi :(

Sus

MesajScris: Mar Apr 20, 2010 09:45 
Neconectat
Oracol
Oracol

maki, esti o norocoasa. nu cred ca tine de felul in care ai nascut, ci de organismul tau. bravo tie ca ai reusit sa iei atat de putin pe parcursul sarcinii. acum cate kg ai? alaptezi?

Sus

MesajScris: Vin Mai 21, 2010 18:47 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

si eu am ramas cu burtica dupa cele 2 nasteri :cry:
din pacate nu am facut exercitii pt ca nu mi-am facut timp pt exercitii si acum nu mai reusesc sa scap...desi am mers si la sala cateva luni.
cel mai rau e ca am inceput sa ma complac cu ideea ca am sa raman cu burtica :evil:

Sus

MesajScris: Sâm Mai 22, 2010 15:48 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

nu ma pot pronunta dar chiar nu am idee daca raman sau nu cu burtica dupa nastere in oce caz pot sa imi cumpar niste chestii de astea care strange burtica dar mai este pana atunci intai sa iasa minunea afara si apoi vedem noi. :-D

Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte. Dragostea nu se poarta cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată.Corinteni I-13
Imagine
Imagine

Sus

MesajScris: Joi Aug 12, 2010 13:59 
Neconectat
Oracol
Oracol

Buna fetelor! Cum mai stati cu abdomenul? La mine de vreo luna vad ca s-a mai retras des tul caci pana acum bateam pasul pe loc. Mi-am salvat un video cu exercitii fizice pt abdomen ca sa fac in Buc dar nici ca l-am mai vizionat da'pai sa mai fac ceva! :(
Tot imi zic si ma amagesc ca se va retrage total singura burtica. Sper sa am dreptate si sa nu-mi ramana decat sa lucrez nitel muschii.

Sus

MesajScris: Lun Aug 16, 2010 21:17 
Neconectat
Oracol
Oracol

Cine reuseste sa ma convinga si pe mine ca nu mai am 20 de ani si ca daca am burtica nu e pentru ca am baut ceva acidulat? Eu asa ma pacalesc :lol: :lol:

Eu nu pot sa fac abdomene. :( Fac orice altceva, dar chiar nu pot, nici macar unul nu-mi iese cum trebuie. Pe la jumatate simt o tensiune in ceafa care ma cam sperie si renunt. Suna cam cretinut mesajul meu, dar chiar vorbesc serios. Oare chiar ar trebui sa ma ingrijorez? :(

Sus

MesajScris: Lun Noi 01, 2010 20:38 
Neconectat
Mama Mia
Mama Mia

fetele ma inscriu si eu in club am ramas cu cva burtica si sunt obsedata de a dao jos dar nu fac nimic :oops: ](*,) eu as vrea sa merg la sala sau sa mi cumpar cva sa scap de ea asa cum spune si mona mie nu mi place sa fac abdomene de loc

Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte. Dragostea nu se poarta cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată.Corinteni I-13
Imagine
Imagine

Sus

MesajScris: Mar Noi 02, 2010 00:22 
Neconectat
Dependent NN

motocel scrie:
Cine reuseste sa ma convinga si pe mine ca nu mai am 20 de ani si ca daca am burtica nu e pentru ca am baut ceva acidulat? Eu asa ma pacalesc :lol: :lol:

Eu nu pot sa fac abdomene. :( Fac orice altceva, dar chiar nu pot, nici macar unul nu-mi iese cum trebuie. Pe la jumatate simt o tensiune in ceafa care ma cam sperie si renunt. Suna cam cretinut mesajul meu, dar chiar vorbesc serios. Oare chiar ar trebui sa ma ingrijorez? :(

mona, dar tu cum faci abdomenele :?: cum am invatat la scoala, adica te ridici la 9o de grade de la sol?pentru ca e gresit asa si iti soliciti aiurea spatele. ridici doar umerii de pe sol, stai cu privirea in tavan, adica nu duci barbia in piept iar picioarele sunt indoite de la genunchi si usor departate. Asa lucrezi cel mai bine muschii abdominali.
Dar daca sunt ceva colacei de grasime , cum e cazul meu de exemplu ](*,) dieta e de baza, cu abdomenele doar lucrezi muschii.
Sau pilates - a incercat cineva? Eu am facut intr-un timp, cand eram mai tinerica :mrgreen: Un exercitiu de baza este "the hundred" (suta) si e super pt abdomen. uite aici un fimulet http://www.youtube.com/watch?v=aWqetvphLEU&feature=fvw

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]